Elon Musk, Tesla ve SpaceX'in CEO'su olmaktan nefret ettiğini itiraf etti

Elon Musk, Tesla ve SpaceX'in CEO'su olmaktan nefret ettiğini itiraf etti

Silikon Vadisi Tesla Sahipleri Kulübü'ne verdiği bir röportajda Elon Musk, CEO olmaktan nefret ettiğini ve yerini başka birine seve seve vereceğini itiraf ediyor. Bu görüşünü desteklemek için, özellikle SpaceX'in başarısız lansmanları ve ekonomik krizin etkisi nedeniyle 2008'in nasıl çok zor bir yıl olduğunu anlatıyor.

Elon Musk, Silikon Vadisi Tesla Sahipleri Kulübü'ne verdiği bir röportajda "CEO olmayı sevmiyorum" diye itiraf ediyor. Birkaç şirketi yöneten ve her yıl yeni bir proje başlatmak istiyor gibi görünen, ancak "teknoloji ve tasarım gibi ürün konularından sorumlu" olma arzusuyla açıklayan milyarderden biraz şaşırtıcı bir açıklama.

Ancak, yüksek sesle ve net bir şekilde onaylıyor: yerini kim isterse seve seve bırakır. Düzenli olarak tweet'lerinin neden olduğu skandallar yüzünden mi? Yoksa sorumluluklarıyla ilgili baskı mı? Görünüşe göre neden her şeyden önce - sürpriz - finansal. Gerçekten de, fikrini desteklemek için milyarder, Tesla'nın CEO'su olarak ilk yıllarını ve özellikle onun için gerçek bir "kabus" olan 2008 yılını anlatıyor.

Elon Musk CEO olarak görevini başkasına bırakacaktı

Elon Musk, 2008'in SpaceX roketinin fırlatılmasında üçüncü başarısızlığın yılı olduğunu açıklıyor. Ancak şirketin yalnızca üç deneme için yeterli kaynağı vardı. Bu süre zarfında, ekonomik kriz patlak verdi ve milyarderin maliyesi üzerinde kalıcı bir etkisi oldu, daha sonra işlerini yeniden başlatmak için PayPal'ın satışı sayesinde etkilenen 40 milyon dolara dalmak zorunda kaldı.

Tesla'ya ne dersin? O zamanlar şirketin nakit akışı da kötü durumdaydı ve üretim henüz başlamamıştı. Sonunda, "dördüncü [lansman] başarısız olsaydı, SpaceX kesinlikle mahkum olurdu" diyen Elon Musk için her şey iyi bitecek. Bugün CEO özellikle iyimserse, gerçek oldukça farklı görünüyor. Geçen yıldan bu yana SpaceX iflasın eşiğindeyken Tesla, ekonomik nedenlerle 10.000 çalışanı işten çıkarmaya hazırlanıyor.