Elon Musk, 'nüfus çöküşü' riski konusunda uyardı

Elon Musk, 'nüfus çöküşü' riski konusunda uyardı

Tesla CEO'su Elon Musk, Güney Kore ve Japonya tarafından yakın zamanda yayınlanan veriler arasında, bazı bölgelerdeki düşük doğum oranları nedeniyle dünya nüfusunda olası bir çöküşle ilgili endişelerini bir kez daha dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Cuma günü (26) Twitter profilinde yorum yaptı.

Milyarder, "Düşük doğum oranları nedeniyle nüfus çöküşü, medeniyet için küresel ısınmadan çok daha büyük bir risktir" diye yazdı. Tweet dizisinde, iklim değişikliğini büyük bir tehlike olarak gördüğünü vurgulayarak, sıcaklık düzenlerindeki değişikliklerle ilgili sorunları inkar etmediğini açıkladı.

Musk'ın sözleri, Güney Kore hükümetinin istatistik ofisinin Çarşamba günü ülkenin doğurganlık oranının rekor seviyeye düştüğünü bildirmesinin ardından geldi. 2021 verileri, 2020'de kaydedilen 0,84 oranına karşı Güney Korelilerin yaşamları boyunca ortalama 0,81 çocuğa sahip olacağını gösteriyor.

Japonya'da işadamını endişelendiren bilgi, Tokyo'daki kreşlere kabul için bekleme listesindeki düşüş, bu yıl Nisan ayında 300 çocuğa ulaşarak 2017'de yer bekleyen 8.568 çocuğa kıyasla %97'lik bir düşüş oldu. Rusya oranları düşen başka bir ülke, hükümeti Sovyet döneminden kalma bir doğum kontrol programını yeniden oluşturmaya sevk ediyor.

Başka vesilelerle ele alınan konu

Bundan önce Musk, birkaç ülkede doğurganlık oranındaki düşüşlerden zaten bahsetmişti. Bunlardan biri Full Send podcast'ine verdiği bir röportajda, gezegenin nüfusunun düşmemesinin tek nedeninin "insanların daha uzun yaşaması" olduğunu söylediğinde oldu.

Dünyanın en zengin insanı olan SpaceX'in başkanı da Mayıs ayında İtalya'daki düşük doğum oranıyla ilgili yorum yaparken insanlığın geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. O zaman, ülkenin “bu eğilimler devam ederse daha fazla insana sahip olmayacağını” yorumladı.

İşadamı geçen yıl Aralık ayında “insanların daha fazla çocuğu olmazsa medeniyet çökecek” dediğinde daha da endişe vericiydi. Musk'ın 10 çocuğu olduğunu hatırlamakta fayda var.