Electronic Arts, devralma için Apple, Disney ve Amazon ile görüşecek

Electronic Arts, devralma için Apple, Disney ve Amazon ile görüşecek

Electronic Arts'ın (EA) potansiyel satın almalar aradığı bildiriliyor. Madden, FIFA ve Battlefield gibi önemli dizilerin yayıncısının, devralma konusunu görüşmek üzere NBCUniversal, Apple, Disney gibi şirketlerle zaten bir araya geldiği bildiriliyor.

EA şu anda bir değişim halinde. FIFA ile münhasırlık anlaşması bu yıl sona erdi ve bu da lisansın adını EA Sports FC olarak değiştirmesine yol açtı. Disney ile olan münhasırlık anlaşması da 2023'te sona eriyor ve yenilenmesi pek mümkün değil, bu nedenle önümüzdeki yıl dört yeni Star Wars oyunu duyuruldu.

Bu büyük değişikliklerle daha iyi başa çıkmak için Electronic Arts, bu nedenle aktif olarak bir alıcı veya onunla birleşmeye hazır başka bir şirket arıyor olacaktır. Video oyunu şirketi Disney, Apple, Amazon ve hatta NBCUniversal dahil olmak üzere bir dizi potansiyel alıcı veya ortakla görüşmeler yapacaktı, ancak çoğu şirketle görüşmeler gerçekten başarılı olmayacaktı.
Electronic Arts alıcı aramaya devam ediyor

Comcast'in sahibi olduğu NBCUniversal ile yapılan görüşmeler en ciddi olanıydı. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Comcast-NBCUniversal, Electronic Arts ile birleşmek için NBCUniversal şirketinin medya bölümünden ayrılacaktı. Comcast CEO'su Brian Roberts'ın ailesi yeni şirketin çoğunluk kontrolünü ele geçirirken, EA CEO'su Andrew Wilson şirketin başında kalacaktı. Sorun şu ki, iki şirket muhtemelen devralma fiyatı üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle bir anlaşmaya varamadı.

Puck medyasındaki bilgili kaynaklara göre, bu başarısız müzakerelerin ilk turu EA'yı caydırmadı ve şirket satış arayışına devam ediyor. Bu kaynaklardan bazıları, EA'nın öncelikle şirketin CEO'su Andrew Wilson'ı sorumlu tutacak bir birleşme anlaşmasıyla ilgilendiğini de söyledi. Ubisoft, kendi adına, oyunlarının kontrolünü elinde tutmak için tam bir devralma yapmaktan kaçınmak istiyor.

EA ekibi, devam eden spekülasyonlar hakkında yorum yapmayı reddetti ve sözcü John Reeseburg, Puck'ın sorularına yanıt verdi: "İnanılmaz derecede yetenekli kişiler tarafından yapılan güçlü IP etrafında inşa edilmiş muhteşem oyunlardan oluşan bir portföyle, güç ve büyüme pozisyonunda çalışmaktan gurur duyuyoruz. takımlar ve yarım milyardan fazla oyuncudan oluşan bir ağ. Önümüzde çok parlak bir gelecek görüyoruz.”