DuckDuckGo Masaüstü Web Tarayıcısı Geliştirdiğini Duyurdu

DuckDuckGo Masaüstü Web Tarayıcısı Geliştirdiğini Duyurdu

DuckDuckGo gizlilik odaklı masaüstü tarayıcı üzerinde çalışıyor

Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo, iOS ve Android için mobil uygulamasını 2018'de piyasaya sürdü. O zamandan beri şirket, kullanıcılar için mobil web tarama deneyimini iyileştirmek için uygulamalarına bir dizi yeni gizlilik özelliği ekledi. Şimdi, DuckDuckGo masaüstü uygulamasını 2022'de başlatmaya hazır ve bunun için bize yaklaşmakta olan masaüstü tarayıcısına erken bir göz attı. Detayları aşağıdan kontrol edin.

DuckDuckGo Masaüstü Tarayıcı Açıklandı

Şirket kısa süre önce CEO Gabriel Weinberg tarafından yazılan ve 2021 boyunca DuckDuckGo mobil uygulamasının özelliklerini ve tasarım değişikliklerini gösteren ayrıntılı bir blog gönderisini paylaştı. Android'deki yeni Uygulama İzleme Koruması özelliği ve Facebook içeriği için İzleyici Engelleme özelliği hakkında övünmenin yanı sıra CEO, DuckDuckGo mobile'da şirketin şu anda bir masaüstü uygulaması geliştirdiğini duyurdu.

Weinberg'e göre masaüstü için DuckDuckGo, "kullanıcıların günlük çevrimiçi gizlilik beklentilerini yeniden tanımlayacak." Masaüstü uygulaması, mobil muadili ile benzer gizlilik özellikleri sunacak ve varsayılan olarak arama, göz atma, e-posta ve daha fazlası için etkinleştirilecektir. CEO, DuckDuckGo masaüstü uygulamasının bir "gizlilik tarayıcısı" değil, "gizliliğinize saygı duyan bir web tarayıcısı olduğunu, çünkü şirketlerin arama ve tarama geçmişinizi gözetlemesini durdurmak için asla kötü bir zaman olmadığını" söylüyor.

duckduckgo-masaustu-web-tarayicisi-gelistirdigini-duyurdu.jpg

Mobil versiyonuna çok benzeyen DuckDuckGo masaüstü tarayıcısı, Chromium veya diğer işletim sistemi çatallarına güvenmek yerine işletim sistemi tarafından sağlanan işleme motorlarını temel alacaktır. Kullanıcıların tüm sekmelerini ve tarama verilerini "ateşli bir dokunuşla" temizlemelerine olanak tanıyan mobil uygulamasındaki Ateş Düğmesi de dahil olmak üzere kullanıcılara temiz ve basit bir arayüz sunacak. Ayrıca, masaüstü uygulamasının erken testleri, Google Chrome'dan daha hızlı olduğunu ortaya çıkardı.

Buna ek olarak, DuckDuckGo'nun artık Google Play Store'da en çok indirilen uygulama olduğu ve App Store'da ikinci sırada (birincisi Google Chrome) olduğu ortaya çıktı. Ayrıca dünya çapında yaklaşık 150 milyon indirme topladı.

Yeni DuckDuckGo masaüstü tarayıcı uygulamasının ne zaman yayınlanacağına dair bir bilgi yok. Ancak, şirketin 2022'nin başlarında Windows ve Mac için yayınlamasını bekleyebiliriz.