DuckDuckGo, Beta Sürümünde Android için Uygulama İzleme Korumasını Başlattı

DuckDuckGo, Beta Sürümünde Android için Uygulama İzleme Korumasını Başlattı

Gizlilik firması DuckDuckGo, beta sürümünde Android için Uygulama İzleme Korumasını Duyurdu.

Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo, Android uygulamasında Uygulama İzleme Koruması adlı yeni bir özelliği kullanıma sundu. Özellik hala özel beta aşamasındadır ve uygulamayı açıp Ayarlar'a gidip Uygulama İzleme Koruması bölümünde "Özel Bekleme Listesine Katılın"ı tıklayarak bir bekleme listesine katılmanız gerekir. Yerinizi güven altına aldığınızda, uygulama, telefonunuzdaki uygulamaların sizi izlemesini ve reklamverenlere veri göndermesini durdurmak için çalışır.

DuckDuckGo'ya göre, Android'deki en popüler ücretsiz uygulamaların %96'sı üçüncü taraf izleyiciler içeriyor. Bunların büyük çoğunluğu (%87) verilerinizi Google'a gönderirken, %68'i verilerinizi Facebook'a gönderiyor. Arka planda çalışan Uygulama İzleme Koruması ile, verilerinizin korunmasını sağlamak için bu izleyiciler algılanır ve engellenir.

Bununla birlikte, mevcut durumunda Uygulama İzleme Koruması ile ilgili iki sorun vardır. Her şeyden önce, çalışmak için yerel bir VPN bağlantısı kurduğu gerçeği var. Gerçek bir VPN olmasa da, çalışması için Android'in bu bölümünün kullanılmasını gerektirir; bu nedenle, sık sık bir VPN'ye bağımlıysanız, bunu Uygulama İzleme Koruması ile birlikte kullanamazsınız. Android'in çalışma şekli nedeniyle, bu sorunun çözülmesi pek olası değildir. Gelecekte iyileşecek olan ikinci sorun, bazı uygulamaların verilerinizi üçüncü taraflara göndermesine izin verilmesidir. DuckDuckGo, bunun, bu uygulamaların düzgün çalışmak için izlemeye dayanması nedeniyle olduğunu söylüyor, ancak gelecekte bu izin verilenler listesini azaltmayı umuyor.

İlk paragrafta belirtildiği gibi özel betaya katılmak için başvurursanız, yine de sorun yaşayabileceğinizi unutmayın. Daha kararlı bir deneyim istiyorsanız, özelliğin gelecekte herkese açılmasını beklemek gerekebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.