DALL-E artık yapay zeka kullanarak insan yüzlerini düzenlemenize izin veriyor

DALL-E artık yapay zeka kullanarak insan yüzlerini düzenlemenize izin veriyor

OpenAI'nin DALL-E görüntüleyicisi artık görüntülerdeki yüzleri otomatik olarak düzenlemek için gelişmiş yapay zekasını (AI) kullanmanıza olanak tanıyor. Bu özellik, deepfake oluşturma gibi kötüye kullanımlara ilişkin endişeleri artırıyor ancak OpenAI artık bu tür uygulamaları engellemek için yeterli gelişmiş filtrelere sahip olduğuna inanıyor.

DALL-E'nin görüntülerdeki yüzleri düzenlemesi farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, platforma bir fotoğraf yüklemek ve üzerinde görünen yüzü ve ayrıntıları değiştirmek mümkündür. Başka bir seçenek de yüzü değiştirmemek, bunun yerine yapay zekayı kullanarak diğer görüntülere otomatik olarak yerleştirmektir. Aşağıdaki tweetlerde her iki kullanım türünün de örneklerini görüyoruz.

dall-e.jpg

Deepfake'in tehlikeleri

Deepfake'lerin varlığı yavaş yavaş günümüzde hayatın en büyük endişelerinden biri haline geliyor. Kötüye kullanımlar çeşitlidir ve ünlülerin yer aldığı rıza dışı pornografik materyallerle sınırlı değildir - örneğin, kamuya mal olmuş kişileri karalamak ve siyasi ortamı etkilemeye çalışmak için de sahte videolar oluşturulabilir.