Çin, Elon Musk'ı BM Uzay Ajansı'na Şikayet Etti

Çin, Elon Musk'ı BM Uzay Ajansı'na Şikayet Etti

Çin, "ABD, uluslararası anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerini göz ardı ederek astronotların yaşamları ve güvenlikleri için ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

Salı günü Pekin, ABD'yi Çin uzay istasyonu ile Elon Musk'ın SpaceX'i tarafından işletilen uydular arasındaki iki "yakın karşılaşma" nedeniyle uzayda sorumsuz ve güvensiz davranışta bulunmakla suçladı.

Pekin'in bu ay Birleşmiş Milletler uzay ajansına sunduğu bir nota göre, Çin'in yeni uzay istasyonu Tiangong, Temmuz ayında bir Starlink uydusu ve Ekim ayında bir diğeriyle çarpışmaktan kaçınmak için manevra yapmak zorunda kaldı.

Notta, olayların "Çin Uzay İstasyonu'ndaki astronotların yaşamı veya sağlığı için tehlike oluşturduğu" belirtildi.

SpaceX'in bir bölümü olan Starlink, Dünya'nın çoğu yerine internet erişimi sağlamayı amaçlayan 2.000'e yakın uydudan oluşan bir takımyıldızı işletmektedir.

SpaceX, ABD askeri ve sivil uzay ajansı NASA'dan bağımsız özel bir Amerikan şirketidir.

Ancak Çin, BM'ye verdiği notta, uluslararası uzay hukukunun temeli olan Dış Uzay Antlaşması üyelerinin de kendi sivil toplum kuruluşlarının eylemlerinden sorumlu olduğunu söyledi.

SpaceX, bir yorum talebine yanıt vermedi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Jonathan McDowell, uzayda çarpışma riskini azaltmak için daha fazla nesne Dünya'nın yörüngesine girdikçe daha sık hale geldiğini söyledi.

AFP'ye verdiği demeçte, "Starlink konuşlandırılmaya başladığından beri yakın geçiş sayısındaki artışı gerçekten fark ettik" dedi.

McDowell, herhangi bir çarpışmanın muhtemelen Çin uzay istasyonunu "tamamen yıkacağını" ve gemideki herkesi öldüreceğini de sözlerine ekledi.

Çin'in "gök sarayı" anlamına gelen Tiangong istasyonunun çekirdek modülü bu yılın başlarında yörüngeye girdi ve önümüzdeki yıl tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

'Tesla'yı boykot etmeye hazır olun'

Pekin'in Starlink ile ilgili şikayeti, Çin'de büyük beğeni toplayan SpaceX'in milyarder kurucusu Elon Musk'ın Çin sosyal medyasında eleştirilmesine yol açtı.

Twitter benzeri Weibo platformunda konuyla ilgili bir hashtag Salı günü 90 milyon görüntüleme aldı.

Bir kullanıcı Weibo'ya yaptığı açıklamada, "Çinlilerin Tesla'yı satın alması, Musk'ın Starlink'i fırlatabilmesi için büyük meblağlarda katkıda bulunması ve ardından (neredeyse) Çin'in uzay istasyonuna çarpması ne kadar ironik" dedi.

Musk'ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin'de her ay on binlerce araç satıyor, ancak firmanın itibarı bu yıl bir dizi kaza, skandal ve veri güvenliği endişesinin ardından bir darbe aldı.

Bir başka Weibo kullanıcısı, Çin'de ulusal çıkarlara aykırı davrandığı düşünülen yabancı markalara ortak bir yanıtı yineleyerek "Tesla'yı boykot etmeye hazır olun" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.