Bu web tarayıcısı, el titremesi olan kişilerin web'i kullanmasını kolaylaştırır

Bu web tarayıcısı, el titremesi olan kişilerin web'i kullanmasını kolaylaştırır

Erişilebilirlik, son yıllarda yazılım ve donanım geliştiren firmalar için önemli bir odak alanı haline gelmiştir. Twitter'da resimler için alternatif metin vardır, Forza Horizon 5, Amerikan ve İngiliz İşaret Dili'ni destekler ve Windows 11, diğer birçok örneğin yanı sıra sesle yazma özelliğine sahiptir. Şimdi, el titremesi olan kişilerin iPad'leri nispeten kolaylıkla kullanmalarını sağlayan ücretsiz bir uygulama ortaya çıktı.

The Verge tarafından detaylandırıldığı üzere Staybl, Parkinson ve Huntington hastalığı gibi motor bozukluklar nedeniyle el titremesi yaşayan kişilerin iPad'leri daha kolay kullanmalarını sağlayan bir web tarayıcısıdır. Mevcut teknolojileri kullanan oldukça akıllı bir çözüm. Temel olarak, Staybl cihazın istem dışı sallanmasını belirlemek için iPad'in ivmeölçerini kullanır ve ardından net bir dengeleyici etki için ekranı diğer yönde sallar. Kullanım kolaylığı için diğer UI öğeleri arasında büyük düğmeler, yüksek kontrastlı renk şemaları ve yapılandırılabilir ayarlar bulunur.

Tarayıcı, Havas Creative tarafından ABD ve Almanya'daki tıp uzmanlarıyla sürekli istişare yoluyla geliştirildi. Şu an itibariyle, yalnızca iPadOS 14 veya üzeri sürüme sahip olmanız koşuluyla iPad için kullanılabilir ancak şirket, çözümünü diğer platformlara ve donanımlara da taşımayı planlıyor. Havas Almanya'nın kreatif direktörü Eric Schoeffler, bu girişim hakkında şunları söyledi:

Her zaman teknolojinin hayatımızı nasıl iyileştirmesi gerektiğinden bahsediyoruz, ancak doğal olarak herkesi bu faydalara dahil etmiyoruz. Staybl bir ilaç değildir, tedavi de değildir. Bununla birlikte, tüm Parkinson ve titreme hastaları için dijital dünyaya daha kolay erişim sağlayabilecek teknolojik bir çözümdür.

App Store'daki Staybl'ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.