Bu 8 Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşmış Android Uygulaması 3 Milyondan Fazla İndirildi

Bu 8 Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşmış Android Uygulaması 3 Milyondan Fazla İndirildi

Kötü amaçlı yazılım taşıdığı tespit edilen sekiz Android uygulamasından ikisinin her biri 1 milyondan fazla indirildi.

Android, kötü amaçlı yazılımlara açık işletim sistemlerinden biridir. Google'ın güvenlik önlemlerine rağmen, Android cihazlarının kötü amaçlı yazılım alması veya güvenliğinin ihlal edilmesi tamamen duyulmamış bir şey değil. Şimdi, Autolycos adlı bir kötü amaçlı yazılım Google Play Store'a girdi ve Play Store'da sekiz popüler uygulamayla birlikte 3 milyondan fazla indirmeyle sonuçlandı.

Autolycos adlı kötü amaçlı yazılım, güvenlik araştırmacısı Maxime Ingrao tarafından keşfedildi ve ilk olarak Bleeping Computer tarafından rapor edildi. Kötü amaçlı yazılımın, tümü Google tarafından kaldırılan en az sekiz Android uygulamasında bulunduğu tespit edildi. Raporlara göre, Google'ın bu sekiz uygulamayı raporun ilk onayından itibaren kaldırması altı ay sürdü.

Kötü amaçlı yazılım kelimeleri, URL'leri uzak bir tarayıcıda yürüterek ve harici bir Web Görünümü yüklemek yerine HTTP isteklerine enjekte ederek. Ayrıca, virüslü uygulamaların metin mesajlarınızı da görebilmesi için SMS içeriğini okumak için izin ister; bu da saldırganların bankacılık bilgileri veya tek kullanımlık şifreler (OTP) gibi hassas bilgileri çalma potansiyeline sahip olabileceği anlamına gelir.

Kötü amaçlı uygulamalar, reklam kampanyaları aracılığıyla kullanıcıya ulaştığı sosyal medyada yaygın olarak tanıtıldı. Etkilenen uygulamalar klavye temaları, başlatıcı uygulamaları, filtreli kamera uygulamaları ve benzeri şeyler sunar. Virüs bulaştığı tespit edilen sekiz uygulamadan ikisinin her biri bir milyondan fazla indirildi. Google Play Store'da kötü amaçlı yazılıma sahip olduğu tespit edilen sekiz uygulama:

  • Vlog Star Video Editor (1 million downloads)
  • Creative 3D Launcher (1 million downloads)
  • Wow Beauty Camera (100,000 downloads)
  • Gif Emoji Keyboard (100,000 downloads)
  • Razer Keyboard & Theme (10,000 downloads)
  • Freeglow Camera 1.0.0 (5,000 downloads)
  • Coco Camera v1.1 (1,000 downloads)