Broadcom, VMware'i 61 milyar dolara satın alacak

Broadcom, VMware'i 61 milyar dolara satın alacak

Broadcom, ödenmemiş hisse senedi alacağı nakit ve hisse senedi işlemi yoluyla VMware'i satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Toplamda, şirketi satın almak Broadcom'a yaklaşık 61 milyar dolara mal olacak, ancak aynı zamanda alacaklılara geri ödemesi gereken 8 milyar dolarlık VMware net borcunu da üstleniyor. Neowin, bu hafta başlarında bir anlaşma üzerinde çalışıldığını ancak bu kadar kısa sürede açıklanmasının beklenmediğini bildirdi.

Broadcom, VMware için 61 milyar dolar ödeyerek, Microsoft'un Activision'ı satın almayı kabul etmesinden sonra bu yıl ikinci en büyük satın alma işlemi yapıyor. Satın almanın arkasındaki sebep, Broadcom'un "dünyanın lider altyapı teknolojisi şirketi" olmak istemesiydi.

Yorumda bulunan Broadcom Başkanı ve CEO'su Hock Tan şunları söyledi:

“[T] onun işlemi, lider bir altyapı teknolojisi şirketi olarak müşterilerimize neler sunabileceğimizi yeniden tasarlarken, önde gelen yarı iletken ve altyapı yazılımı işlerimizi kurumsal yazılımda ikonik bir öncü ve yenilikçi ile birleştiriyor. VMware'in yetenekli ekibinin Broadcom'a katılmasını, ortak bir inovasyon kültürünü daha da geliştirmesini ve her iki hissedar grubu da dahil olmak üzere ortak paydaşlarımız için daha fazla değer yaratmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Duyuruda, Broadcom Software Group'un, Broadcom'un altyapısının ve güvenlik yazılımının genişletilmiş VMware portföyünde kullanılmasına izin verecek şekilde VMware olarak yeniden markalaşacağı ve faaliyet göstereceği belirtildi. Broadcom, işlemin 2023 mali yılında tamamlanmasının beklendiğini söyledi.