Brave Browser Özelliği 'Zararlı' Google AMP Sayfalarını Atlıyor

Brave Browser Özelliği 'Zararlı' Google AMP Sayfalarını Atlıyor

Gizlilik odaklı tarayıcı Brave, Google'ın AMP çerçevesiyle oluşturulan sayfaları atlayan ve kullanıcıları otomatik olarak orijinal web sitesine yönlendiren yeni bir özellik duyurdu.

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google'ın, orijinal yayıncının web sitesinden geliyormuş gibi görünmesini sağlamak için sayfa içeriğini oluşturan standart olmayan HTML alt kümesidir, ancak aslında Google'ın sunucularından sunulur.

Google, AMP'nin web sitesi performansını iyileştirdiğini ve tarama deneyimini basitleştirdiğini iddia ediyor, ancak eleştirmenler, çerçevenin web'in tekelleşmesini ilerlettiğini ve Google'a kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiği ve bunlarla nasıl etkileşim kurdukları hakkında daha fazla bilgi verdiği için gizliliğe zararlı olduğunu söylüyor.

Brave, De-AMP adlı AMP atlama özelliğini açıklayan bir blog gönderisinde, kullanıcıları AMP'den çeşitli şekillerde nasıl "koruyacağını" açıkladı.

Mümkün olduğunda, De-AMP, kullanıcıların AMP sayfalarını tamamen ziyaret etmelerini önlemek için bağlantıları ve URL'leri yeniden yazacaktır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, Brave sayfaların getirilişini izleyecek ve daha sayfa oluşturulmadan kullanıcıları AMP sayfalarından uzaklaştırarak AMP/Google kodunun yüklenmesini ve yürütülmesini önleyecektir.

Google şu anda, her ikisi de Brave'nin daha önce kullanıcı kontrolü, performans ve gizlilik gerekçesiyle eleştirdiği Signed Exchange ve WebBundle tekliflerine dayanarak AMP'nin halefi geliştiriyor.

Geçen yıl, Brave, varsayılan arama motoru olarak Google'ı bıraktı ve onun yerine, bağımsız bir dizin kullanan ve kullanıcıları veya aramalarını izlemeyen, daha gizlilik odaklı Brave Search ile değiştirdi.