Brave Browser 50 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı!

Brave Browser 50 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı!

Brave Browser kullanıcıları bu yıl iki katına çıkarak aylık 50 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaştı.

Brave Browser hakkında ne istediğinizi söyleyin, ancak bugünün İnternet'inde yıldan yıla güçlü kullanıcı kazanımları gören birkaç web tarayıcısından biridir.

brawe-browser-50-milyon-aktif-kullaniciya-ulasti.jpg

Geçen yıl, Brave'in aylık aktif kullanıcı sayısını ikiye katlayarak herhangi bir ayda aktif olan 20 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı bildirilmişti. Bu yıl Brave, aylık aktif kullanıcı hesabının 2021'de 50 milyonu aştığını bildirdi.

Brave, resmi sitedeki blog gönderisine göre Aralık 2021'de aylık 50,2 milyon aktif kullanıcıya ve günlük 15,5 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

brawe-browser-50-milyon-aktif-kullaniciya-ulasti-001.jpg

Birkaç yılı aşkın süredir ortalarda olmayan Brave Browser, ilk kez 2017 yılında kullanım rakamlarını raporlamaya başladı. O zamanlar, Brave Browser aylık 1,2 milyon aktif kullanıcıya sahipti. 2018'de dört kat artarak 5,9 milyon aylık aktif kullanıcıya, 2019'da neredeyse iki katına çıkarak 11,2 milyona, 2020'de tekrar ikiye katlanarak 24,1 milyona ulaştı ve 2021'de rapor edilen aylık 50,2 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Brave, blog gönderisinde kayda değer bir büyüme gösteren birkaç başka metrik daha açıkladı:

  • Brave Search, yıllık olarak 2,3 milyar sorguya ulaştı.
  • Doğrulanmış İçerik Oluşturucular %30 artışla 1,3 milyona ulaştı.
  • Cesur reklam platformu geliri, son 12 ayda 4 faktör arttı.
  • 8 milyondan fazla kullanıcı Brave Rewards aracılığıyla BAT para birimi kazanıyor.
  • 10 milyondan fazla indirmeye sahip tarayıcılar için 2021'deki en yüksek mobil tarayıcı büyümesi.
  • Brave Ads kampanyaları, başlangıcından bu yana 7,5 milyar reklam onay etkinliğine hizmet etti.

Brave, tarayıcısına ve işine birkaç yeni özellik ekledi. Şirket, açık arama motoru Tailcat'i 2021'in ilk çeyreğinde satın aldı ve 2021'in ikinci çeyreğinde arama ürününü Brave Search olarak piyasaya sürdü. Brave Search, "eşsiz gizlilik" ile "bağımsız bir arama seçeneği" olarak tanıtılıyor.

Şirket, Brave Talk'u 2021'in üçüncü çeyreğinde tarayıcıya entegre etti. Brave Talk, Brave'e göre kullanıcılara gizlilikten ödün vermeden sınırsız görüntülü görüşme sağlayan bir video konferans çözümü. Jitsi ve Brave tarafından sağlanan teknoloji, ücretsiz ve premium bir sürüm olarak piyasaya sürüldü.

Brave tüm cephelerde büyüyor ve tarayıcısına özellikler ekliyor ve düzenli olarak diğer ürünleri piyasaya sürüyor. Son beş yılda kullanım payını önemli ölçüde artırmayı başardı, ancak yine de pazarın sadece küçük bir kısmını ele geçirdi.

Kullanıcıları elinde tutmakta zorlanan Mozilla, aylık aktif kullanıcı sayısının dört katından fazlasına sahip. Brave'in büyümesi devam ederse, Firefox web tarayıcısının aylık aktif kullanıcılarının sabit bir seviyede kalması koşuluyla 2023'te Mozilla'yı geçebilir.