Bluetooth Ses iyileştirmeleri ile yakında yeni sürüm geliyor

Bluetooth Ses iyileştirmeleri ile yakında yeni sürüm geliyor

İlk olarak 2020'de duyurulan Bluetooth LE, sonunda Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG) tarafından "piyasaya sürüldü". Bu popüler teknolojinin yeni versiyonu, cihazlar için ses kalitesinde ve daha iyi enerji verimliliğinde ilerlemeler getirecek.

Bluetooth Düşük Enerji Başlığı dolayısıyla LE -adından da anlaşılacağı gibi özellik, enerji tüketimini azaltmaya odaklanmıştır. Veri aktarımı, işlemi gerçekleştiren cihazlardan daha az enerji gerektirdiğinden, sonuçta daha az pil kullanımı sağlanır.

Bu, ancak sesi daha verimli iletmeyi vaat eden yeni LC3 codec bileşeni sayesinde mümkün. Temel olarak, bu teknolojinin işlevi, daha kaliteli sesler göndermek, ancak aynı bit hızını korumaktır.

"LE Audio'nun daha düşük güç yetenekleri, daha geniş Bluetooth özellikli işitme cihazları gibi yeni ses çevre birimleri türlerini de mümkün kılacak ve daha iyi enstrüman formatları için daha fazla esneklik sağlayacaktır. LE Audio ile işitme cihazları ortaya çıkacaktır. daha küçük, daha az müdahaleci ve daha rahat [...]." SIG'de pazarlama direktörü Dave Hollander'ı ortaya koyuyor.

Diğer bir yenilik ise, birkaç kullanıcının bir ses kaynağına bağlanmasına izin veren bir işlev olan Auracast Broadcast Audio'dur. Örneğin, birkaç kişinin cep telefonunda ne çaldığını duyabilmesi için tek bir akıllı telefonda birkaç kulaklığı eşleştirmek mümkün olacaktır.

SIG'ye göre, Bluetooth LE bazı mevcut cihazlar için güncellemeler yoluyla gelecek, ancak yerleşik teknoloji ile yalnızca yeni sürümlerin gelmesi daha olasıdır. İkinci nesil AirPods Pro, bu özelliği ilk kullananlardan biri olmalıdır.