BlackBerry OS Cihazları Desteğini Kaybediyor

BlackBerry OS Cihazları Desteğini Kaybediyor

Bir çağın sonu: BlackBerry, tüm klasik akıllı telefonlarına verdiği desteği sonlandırıyor.

iPhone'lar piyasadaki en popüler akıllı telefonlardan biridir, ancak 2000'lerde BlackBerry telefonları muhtemelen herkesin alabileceği en havalı cihazlardan biriydi. Eski BlackBerry telefonları çoktan gitmiş olsa da, şirket hala onlara destek sunuyordu, ama artık değil.

BlackBerry, bir devri resmen sona erdirmek için Perşembe günü (ArsTechnica aracılığıyla) BlackBerry OS ve BlackBerry 10 çalıştıran klasik BlackBerry akıllı telefonlarına desteği sonlandıracağını duyurdu. Şirket, bu tür yazılımları çalıştıran telefonları kullanmaya devam eden müşterilerini artık bu tür yazılımları çalıştırmayacakları konusunda uyarıyor.

Sonuç olarak, aramalar, hücresel veri, SMS ve acil aramalar gibi temel işlevler bile BlackBerry telefonlarında çalışmayı durdurabilir. Bu, elbette, Android çalıştıran BlackBerry akıllı telefonları etkilemez. BlackBerry OS desteği resmi olarak 4 Ocak 2022'de sona erecek.

Hatırlatma olarak, BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, BlackBerry PlayBook OS 2.1 ve önceki sürümleri için eski hizmetler 4 Ocak 2022'den sonra kullanılamayacaktır. Bu tarihten itibaren, bu eski hizmetleri ve yazılımları artık veri, telefon aramaları, SMS ve 9-1-1 işlevleri dahil olmak üzere operatör veya Wi-Fi bağlantıları güvenilir bir şekilde çalışmayacaktır.

iPhone'dan sonra BlackBerry'nin "sonu"

iPhone, 2007'de kesinlikle tüm akıllı telefon endüstrisini değiştirdi, ancak o sırada hemen hemen tüm telefon üreticileri, Apple'ın pazar üzerinde böyle bir etkisi olacağına inanmıyordu.

Apple ilk iPhone'u duyurduğunda, RIM'den (BlackBerry'i yaratan şirket) birden fazla yönetici, tüketicilerin dokunmatik ekranlı ve sanal klavyeli bir akıllı telefon istemeyeceklerini düşündükleri için Apple'ın akıllı telefonu hakkında şakalar yaptı.

Kasım 2007'de iPhone'da Mike Lazaridis [BlackBerry'nin kurucusu]: "Apple iPhone'da dokunmatik ekrana bir web anahtarı yazmayı deneyin, bu gerçek bir meydan okumadır. Ne yazdığını göremezsin”

Ancak tüketiciler, büyük bir dokunmatik ekrana sahip bir akıllı telefona sahip olmayı gerçekten takdir ettiler. Ve iPhone dünya çapında büyük bir başarı kazanırken, BlackBerry'nin piyasa değeri ilk iPhone'un piyasaya sürülmesinden sonraki yıllarda önemli ölçüde düştü ve şirket sonunda alaka düzeyini kaybetti.

Öte yandan Samsung gibi şirketler de pazarda kalabilmek için dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarla Apple'ın yolunu hızla takip etti. BlackBerry akıllı telefonlarını kullanmaya karar verdiğinde artık çok geçti.

Ve 2021'de hala klasik bir BlackBerry telefon kullanıyorsanız, tüm verilerinizi mümkün olan en kısa sürede yedeklemenizde fayda var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.