Bir Hükümet iPhone'ları Gözetlemeye Çalışırsa Apple Herkesi Bilgilendirecek

Bir Hükümet iPhone'ları Gözetlemeye Çalışırsa Apple Herkesi Bilgilendirecek

Apple, Pegasus saldırısından etkilenen herkesi kişisel olarak bilgilendirecek. İşte ayrıntılar..

Daha yeni, Apple'ın dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere sattığı Pegasus casus yazılımıyla ünlenen İsrailli teknoloji firması NSO Group'a karşı açtığı ani davayı ele aldık.

Casus yazılım, yalnızca adalet ve barışı koruma amacıyla kullanıldığı koşullar altında tasarlanıp satılsa da, hükümetlerin her yerde Pegasus'un sahipliğini kötüye kullandığı ve onu masum sivilleri takip etmek için kullandığı bir sır değil. sırf farklı görüşleri nedeniyle devletin gündemine yönelik tehdit olarak değerlendirilebilir.

Bu, katı rejimler altındaki ülkelerde hem tehdit etti hem de birçok can kaybına neden oldu ve her zaman çevrimiçi güvenliğin savunucusu olan Apple, Apple cihazlarında tehlikeli yazılımların bu bariz şekilde kötüye kullanılmasına karşı resmi bir tavır aldı.

Apple, Pegasus saldırısından etkilenen herkesi kişisel olarak bilgilendiriyor

Apple, NSO Group'a karşı dev dava açmanın yanı sıra, geçmişte Pegasus tarafından kullanıldığı bilinen FORCEDENTRY adlı özel bir istismar tarafından hedef alınan herkese kişisel olarak bildireceğini de duyurdu.

Sıfır tıklama açığı (kullanıcının giriş kazanmak için herhangi bir işlem yapmasını gerektirmeyen) o zamandan beri yamalandı, ancak Apple, cihazlarına Pegasus tarafından sızan "az sayıda kullanıcı" olduğunu iddia ediyor. Kurbanların sayısı belirtilmedi.

Apple, herhangi bir noktada FORCEDENTRY saldırısından etkilenen herkesin hem e-posta, iMessage hem de metin bildirimleri yoluyla bilgilendirileceğini ve iPhone kullanıcılarını gizlilik ihlali konusunda bilgilendireceğini vaat ediyor. Apple, hatayı nasıl ortadan kaldıracağınıza ve daha sonra mahremiyet ve siber güvenliği nasıl yeniden kazanacağınıza ilişkin talimatları içerecektir.

Apple, bugün yayınlanan destek belgesinde, "Apple tehdit bildirimleri sizden hiçbir zaman herhangi bir bağlantıyı tıklamanızı, dosyaları açmanızı, uygulamaları veya profilleri yüklemenizi veya e-postayla veya telefonda Apple Kimliği parolanızı veya doğrulama kodunuzu sağlamanızı istemez. "

Telefonunuza gönderilen bir Apple tehdit bildiriminin yasal olduğundan emin olmanın tek yolu appleid.apple.com'da oturum açmaktır. Orijinal ise, Apple "oturum açtıktan sonra sayfanın üst kısmında açıkça görüneceğini" söylüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.