Bill Gates Önümüzdeki 4 Yılda Teknolojinin Nasıl Değişebileceğini Öngörüyor

Bill Gates Önümüzdeki 4 Yılda Teknolojinin Nasıl Değişebileceğini Öngörüyor

Bill Gates'in elinde bir CD ile devasa kağıt yığınlarının üzerinde otururken çekilen rezil bir resmi var. Bu resmi, insanlara bir CD sürücüsünde ne kadar veri saklanabileceğini potansiyel olarak gösterebilecek türden bir şey olduğu için çekti, ancak o zamandan beri teknoloji o kadar hızlı ilerledi ki, o CD bile artık modası geçmiş oldu. . Bill Gates, Microsoft'u 47 yıl önce kurdu ve teknolojinin ilerleme hızı gerçekten inanılmaz.

1982'de Bill Gates ilk kez PC Magazine ile röportaj yaptı. Bu önemli röportajdan kırk yıl sonra, dergi kendisinden bir kırk yıl sonra teknoloji dünyasının nasıl görünebileceği hakkında bazı tahminlerde bulunmasını istedi. O zamanlar bile, Gates'in, her şey göz önünde bulundurulduğunda ve dikkate alındığında, kişisel bilgisayarların dünya üzerindeki etkisi hakkında oldukça iyi bir fikri vardı. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç on yılla ilgili tahminleri ileri görüşlü olabilir.

Bütün bunlar söylenmiş ve şimdi aradan çekilmişken, Bill Gates'in yakın gelecekte teknolojinin karşı karşıya olduğu en büyük zorluk olarak, dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklarla aynı olduğunu hissettiğini belirtmek önemlidir. İklim değişikliği ve siyasi radikalleşme gibi şeyler herkesi etkiliyor ve teknolojinin tüm bu sorunları çözecek kolay bir çözümü olmayabilir, ancak şans verilirse yine de oynayacak bir rolü olabilir.

Özellikle AI, Gates tarafından yoğun bir şekilde vurgulanmış gibi görünüyordu, ancak aynı zamanda onu çalışmanın, onun içinde yenilik yapmanın ve onu etik bir şekilde uygulamanın öneminden de bahsetti. Microsoft'taki yönetim ekibini OpenAI girişimi için övdü ve tüketicileri güvende tutmak ve yaygın AI'nın avantajlarından yararlanmalarını sağlamak için daha fazla şeffaflık gerektiğini söyledi. son derece gelişmiş bir teknoloji formu.

Hayırseverliğe geçişin hayatını nasıl değiştirdiği sorulduğunda Gates, ana odak noktası hayır işleri olmaya devam ederken, teknolojinin hala hayatının temel bir bileşeni olduğunu söyledi. Bu, Afrika gibi dünyanın yoksul bölgelerindeki insanlara yardım etmek için sağlık teknolojisinin yanı sıra dijital para biriminin benimsenmesini teşvik etmeye çalışmak gibi çeşitli hayır kurumlarıyla yaptığı çalışmaları da içeriyor.

Gates, hayırseverliğinin, uzmanlaştığı teknoloji alanlarından ayrılmasına ve iklim bilimi, biyoteknoloji ve diğer alanlar gibi şeyler hakkında bilgi edinmesine nasıl yardımcı olduğundan da bahsetti. Gates'in çalışmalarının çoğu HIV için bir tedavi bulmaya odaklanmıştır ve teknolojinin bunda kesinlikle bir rolü olacaktır.

Gates'in bahsettiği başka bir şey de kullandığı teknolojiydi. Apple, günlük yaşamında kullandığı teknolojiden belirgin şekilde yoksundur. Kişisel telefonu aslında bir Samsung, daha spesifik olarak Samsung Galaxy Z Fold3. Ayrıca hem ev ofisinde hem de hareket halindeyken Surface bilgisayarları kullanıyor. Surface Studio 3 Hepsi Bir Arada Bilgisayar Ev tabanlı bilgi işlem çözümüdür, oysa uzaktan çalışırken genellikle Surface Laptop 4'e geçer. Microsoft ürünlerini tercih etmesi, şirketi kurduğu düşünülürse sürpriz olmamalı.

Bu röportaj, yakın gelecekte herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeyen, son derece etkili bir kariyere biraz ışık tutmaya yardımcı oluyor. Bill Gates gerçekten teknoloji endüstrisinin bir devi ve bu röportajda söylediklerinin çoğu bunu büyük ölçüde vurgulamaya hizmet ediyor.