Bilgisayar İnternete Nasıl Bağlanır?

Bilgisayar İnternete Nasıl Bağlanır?

Bilgisayardan yapacağınız işlemlerin bir kısmı için internet bağlantısı gerekir. Web sitelerini açmak, film izlemek, müzik dinlemek gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için bilgisayarınızı kolaylıkla internete bağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz konumda geçerli bir wi-fi bağlantısı olması halinde yapmanız gereken işlemler oldukça kolay olacaktır.

  • Öncelikle bilgisayarınızı açın ve otomatik olarak açılacak pencerelerin yavaşlamaya sebep olmaması için bir süre bekleyin. Açılan pencereleri kapatmanız ardından bağlantı yapmaya hazırlanabilirsiniz.
  • İnternete bağlanmak için etrafınızda açık bir kablosuz internet olması gerekir.
  • Bilgisayarı internete bağlamak için ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Ayarlar başlığı altında yer alan ağ ayarlarına tıklamanız ardından ‘kullanılabilir ağları görüntüle’ seçeneğini bulabilirsiniz.
  • Kullanabileceğiniz ağların listesi açıldıktan sonra parolasını bildiğiniz kablosuz internetin başlığına tıklayın.
  • İnternet bağlantısı sağlamanız için Wi-fi adının altında küçük bir kutu ile parola istenir. Wi-Fi parolasını eksiksiz ve doğru şekilde girerek bağlan seçeneğine tıklayın. Böylece kısa sürede bilgisayarınızı internete bağlayabilirsiniz.
  • Pratik bir şekilde bağlantı yapmak için ekran altında yer alan Wi-Fi simgesine tıklayabilirsiniz. Bu simgeye tıklamanız ardından kullanabileceğiniz ağlar otomatik olarak listelenir. İstediğiniz ağa tıklayarak şifresini girebilir ve anında bağlantı sağlayabilirsiniz. Eşleştiğiniz Wi-fi şifresi değişmediği sürece bilgisayarınız otomatik olarak ağa bağlı kalacaktır.
  • Bilgisayardan bağlandığınız interneti kullanmak istemiyorsanız otomatik olarak bağlan seçeneğini kapatabilirsiniz. Böylece ağ, kullanılabilir ağlar içerisine girdiğinde yeniden bağlantı yapmanız gerekir.
  • Wi-Fi ağına yeniden bağlanamıyorsanız şifre değişikliği yaşanmış olabilir. Bu nedenle daha önceden bağlanmış olduğunuz kullanılabilir ağa tıklayın ve ‘bu ağı unut’ seçeneğine basın. Böylece unutulan ağın yeni şifresini girebilir ve sorunsuz bir şekilde bağlantı sağlayabilirsiniz.

Bilgisayardan Telefon İnternetine Nasıl Bağlanılır?

Kullanabileceğiniz bir ağ yok ancak telefonunuzda yeterli internet varsa telefon internetine bilgisayarınızı bağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kullandığınız cep telefonlarının sürümlerine göre internet paylaşımını açmanız gerekiyor. İnternet paylaşımını android cihazlarda hücresel veri ayarlarından, İOS cihazlarda ise ayarlar sekmesinden açabilirsiniz.
Telefonunuzun internet paylaşımını açmanız ardından şifrenizi yönetebilirsiniz.

Bilgisayarınızda kullanılabilir ağları açarak telefonunuzun internet adını bulun. Ağ paylaşımına tıkladıktan sonra şifrenizi girerek telefon internetine bağlanabilirsiniz. Bilgisayarlar telefonlara göre internetin daha hızlı bitmesine sebep olabilir. Bu nedenle paket aşımı yapmamaya özen gösterebilirsiniz.