Avrupa Birliği Vatandaşları En Az 2032'ye Kadar Mobil Dolaşım Ücretleriyle Karşılaşamayacak

Avrupa Birliği Vatandaşları En Az 2032'ye Kadar Mobil Dolaşım Ücretleriyle Karşılaşamayacak

Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları, yasa koyucuların düzenlemeyi en az 2032 yılına kadar uzatmasının ardından, cihazlarını blok içinde sınırlar arasında kullanırken mobil dolaşım ücretlerinden kaçınmaya devam edebilirler.

Çoğu telefon tarifesi, 2017'den bu yana AB ülkelerinde kullanılan aramaları, metinleri ve verileri ev içi kullanıma eşdeğer sayıyor.

Düzenleme 1 Temmuz'da sona erecekti, bu nedenle AB on yıl uzattı. Bu, Avrupalı ​​tüketicilerin 27 AB Üye Devletinden bir başkası içinde seyahat ederken çoğu ekstra ücretten kaçınmaya devam edebilecekleri anlamına geliyor, ancak aynı zamanda, vatandaşların AB'de yurtdışındaki aynı hizmetlere evde olduğu gibi erişme şartı da dahil olmak üzere, düzenlemeye bazı yeni eklemeler de var. aynı ağlar ve teknolojiler mevcut olduğunda.

TechCrunch'ın belirttiği gibi, bu hizmet sunumu kalitesi 5G'yi kapsamakla birlikte, dolaşım sırasında aynı mobil ağ hızını garanti etmez (ağ hızları değişebilir), ancak Komisyon yeni kuralların "benzer kalite veya hızlar olduğunda ziyaret edilen ağda mevcutsa, yerel operatör dolaşım hizmetinin aynı kalitesini sağlamalıdır."

Buna ek olarak, güncellenen düzenleme, ağ sağlayıcılarının, dolaşım sırasında ek maliyete neden olabilecek müşteri hizmetleri numaralarını, yardım masalarını ve sigorta şirketlerini aramak gibi hizmet türleri hakkında müşterileri daha iyi bilgilendirmelerini zorunlu kılarak şeffaflığı artırmayı amaçlıyor. Müşteriler, ek dolaşım ücretlerine ilişkin bir SMS mesajı almalıdır.

Henüz netleşmediği takdirde, bu düzenleme, ülkenin Avrupa Birliği'nden çıkması nedeniyle Birleşik Krallık'ta yerleşik mobil müşteriler için geçerli olmayacaktır. Virgin Media O2 dışında, Birleşik Krallık'taki çoğu ağ, o zamandan beri AB'de seyahat ederken roaming ücretlerini yeniden başlattı ve çoğu ücret günde yaklaşık 2 sterlin.