AT&T ve Verizon, Uçuş Güvenliği İçin 5G Gücünü Geçici Olarak Sınırlayacak

AT&T ve Verizon, Uçuş Güvenliği İçin 5G Gücünü Geçici Olarak Sınırlayacak

AT&T ve Verizon, uçuş güvenliği endişelerini gidermek için 5G gücünü geçici olarak sınırlayacak. İşte detaylar..

AT&T ve Verizon, C-bant sinyallerinin uçak güvenlik sistemlerine müdahale edebileceğine dair korkuları yatıştırmak için yeni 5G hizmetlerini düşük güçte çalıştıracaklarını duyurdular.

Donald Trump döneminden bu yana, iki taşıyıcı ve Federal Havacılık İdaresi arasında, yeni 5G hizmetlerinin kokpit güvenlik sistemi üzerindeki etkisiyle ilgili bir anlaşmazlık yaşanıyor. Aralık 2020'de FAA tarafından dile getirilen endişelere karşı, Federal İletişim Komisyonu C-bant frekanslarını açık artırmaya çıkardı ve AT&T ve Verizon, bunları elde etmek için rekor kıran 81 milyar dolar harcadı.

Endişenin merkezinde, uçakların kötü hava koşullarında güvenli bir şekilde iniş yapmak ve havada çarpışmaları ve çarpışmaları önlemek için güvendiği bir cihaz olan radar altimetre yer alıyor. FAA, 5G kulelerinden potansiyel paraziti önlemek için sistemin kullanımını sınırlamak için yetkiler vermeyi planlıyordu. Bu da kulelerin bulunduğu yerlerde yolcu ve kargo uçuşlarını aksatacaktı.

4 Kasım'da AT&T ve Verizon, yeni grubun 5 Aralık'ta piyasaya sürülmesini 5 Ocak'a erteleyeceklerini ve su tutmadığını düşündükleri bu endişeleri gidermek için FAA ile birlikte çalışacaklarını söylediler. Kanada, Fransa ve Japonya da bazı geçici 5G kısıtlamaları getirdi.

AT&T ve Verizon, 5G sinyallerinin uçak sensörleri üzerindeki etkisiyle ilgili daha fazla analiz yapılırken, bazı 5G hizmetlerini altı ay boyunca sınırlamaya karar verdi. Bu sınırlar, Çarşamba günü Federal İletişim Komisyonuna gönderilen bir mektupta tartışıldı.

Bazı ihtiyati koruma önlemlerini gönüllü olarak kabul ettik. Meşru bir müdahale sorununun mevcut olduğuna dair güvenilir bir kanıt olmamasına rağmen, herhangi bir güvenlik endişesini gidermek için bu ek adımları atmayı kabul ettik.

Taşıyıcılar, ülke genelinde baz istasyonu güç seviyelerini düşürecek ve havaalanları ve helikopter pistlerinin yakınında daha da sıkı limitler uygulayacak. Bunun hizmetleri etkilemesi olası değildir, çünkü taşıyıcılar sinyalleri hassas alanlardan zaten yönlendirir.

Şirketler yeni hizmetin Ocak 2022'de lansmanını yapmaya devam edecek ancak 6 Temmuz'a kadar sürecek olan güç limitleri geçerli olacak.

T-Mobile, Aralık 2023'e kadar kullanamayacağı C-bant spektrumuna çok daha küçük bir miktar yatırım yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.