Apple sahipleri DİKKAT: Apple tüm hesabını siliyor…

Apple sahipleri DİKKAT: Apple tüm hesabını siliyor…

Apple sahipleri DİKKAT: Apple tüm hesabını siliyor…

Apple ekosistemi, dolandırıcılara karşı daha korunaklı olmasıyla tanınıyor; ancak bu güvenliği sağlamak kolay bir iş değil. Apple'ın yayınladığı rapor da bunu doğruluyor.

Apple ekosistemini güvenli tutmak kolay bir iş değil. Apple'ın yeni bir blog makalesi, şirketin dolandırıcılıkla bağlantılı olduğu tespit edilen 374 milyon Apple hesabını sildiğini ortaya koydu.

Chip'te yer alan haberin detaylarına göre, 2023 yılında silinen bu hesaplar, Apple'ın dolandırıcılıkla mücadele konusundaki sürekli çabasının bir kanıtı niteliğinde. Her yıl, hesap dolandırıcılığı, sahte uygulama incelemeleri ve ödeme sahtekarlığı gibi vakalara karşı aldığı önlemleri ayrıntılarıyla açıklayan "Dolandırıcılık Önleme Analizi" adlı bir rapor yayınlayan Apple, güvenlik konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

HER YIL BİNLERCE HESAP SİLİNİYOR

Bu rapora göre, şirket 2023 yılında sadece 374 milyon hesabı silmekle kalmamış, aynı zamanda 2023 yılında 118.000'den fazla geliştirici hesabını sonlandırmış ve 91.000'den fazla sahte geliştirici hesabının oluşturulmasını engellemiş. Apple, bir önceki yıl 428.000'den fazla sahte geliştirici hesabını sonlandırdı. Dolayısıyla, ekosistemde sahtekarlığa cesaret edenlerin sayısının giderek azaldığını söyleyebiliriz.

7 MİLYAR DOLARLIK DOLANDIRICILIK GİRİŞİMİ!

Apple, 2023'te 374 milyondan fazla müşteri hesabını sonlandırmanın yanı sıra, 153 milyon sahte müşteri hesabı oluşturulmasını da engelledi. Bu tür hesaplar, App Store'daki derecelendirmeleri, incelemeleri, grafikleri ve arama sonuçlarını manipüle etmek amacıyla kullanılıyor, dolayısıyla dolandırıcılara hizmet ediyorlar.

Apple'a göre, tespit edilen bu dolandırıcılık girişimlerinin önlenmesiyle 7 milyar dolarlık zararın önüne geçildi. Başka bir deyişle, Apple ekosisteminden kullanıcıların cebinden çalınacak olan 7 milyar dolarlık zarar engellendi.