Apple Lightning Connector 10 Yıl Önce Çıktı Ama Artık Zamanı Doldu

Apple Lightning Connector 10 Yıl Önce Çıktı Ama Artık Zamanı Doldu

Apple, bu şarj standardını iPhone 5 ile on yıl önce getirdi, ancak sektör ilerledi ve şirket de öyle olmalı.

Apple, iPhone'ları yıllarca şarj etmek için yıldırım konektörüne bağlı kaldı, kesin olarak on yıl. Ancak yakın gelecekte şirketin kendi teknolojisinin kullanımını uzattığını görmek zor. Bir değişikliğin geciktiğini öne sürmek için birçok neden var, ancak Apple'ın dış güçler tarafından daha ileri bir teknolojiye geçiş yapmak zorunda kaldığı anlaşılıyor.

Lightning'i USB C teknolojisiyle karşılaştırdığınızda, farklar açıktır. USB C sayesinde bir Android akıllı telefonda 150W'a kadar hızlı şarj desteğini kolayca alabilirsiniz. Apple, yüksek fiyatlı iPhone Pro Max sürümleri için bile yetersiz 20W şarj desteği sunmaya devam ediyor.

Ve Apple'ın şarj cihazını kutusundan çıkarmaya karar verdiğini düşündüğünüzde (ki bu artık bir trend haline geldi), ayrı olarak almanın bedeli de şirketin kasasına ekleniyor. Lightning konektörünün 10 yılı bize, endüstrinin standart microUSB'den akıllı telefon şarjı için daha gelişmiş USB C'ye kadar yeni seviyelere geçtiğini gösteriyor. Android telefon üreticileri bu teknolojiyi yürekten benimsediler, ancak Apple çeşitli nedenlerle değişikliği yapmaya zorlandı.

Avrupa Birliği'nin (AB), tüm mobil cihazların ortak bir şarj cihazına sahip olmasını zorunlu kılan bir yasa çıkardığını bilmelisiniz. Bunun, Apple'ın iPhone'da USB C sunma yol haritasını hızlandırmış olması muhtemeldir ve analistler, değişikliğin önümüzdeki yıl, yani iPhone 15 serisinin piyasaya sürüleceği 2023 gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini tahmin ediyor.

Cihazlar için standart şarj bağlantı noktası olarak USB C'ye sahip olmak, insanların tüm ihtiyaçları için bir şarj cihazı taşımasına olanak tanır. Aynı anda hem Android hem de iPhone kullanmak istiyorsanız, şu anda durum böyle değil. Lightning konektörü, aynı zamanda, çalışma biçiminde eskimiş gibi görünüyor ve sınırlamaları daha belirgin hale geldi. Apple bir yerlerde ihtiyacı fark ediyor. Sonuçta, yeni iPad Air ve hatta aksesuarları, şarj için yıldırım bağlantı noktası değil USB C ile birlikte gelir.

Hiç şüpheniz olmasın, Lightning 2012 yılında iPhone 5 modeliyle tanıtıldığında çağının çok ilerisindeydi. Kompakttır, konektör, veri aktarımı için yüksek hız ve birkaç başka artı sunar. Ancak Lightning'deki şarj desteğinin Apple tarafından mı yoksa donanımın uyumsuzluğundan mı sınırlı olduğundan emin değiliz.

Her iki durumda da, yıldırım gitmeli ve pazardaki 10 yıldan sonra Apple, USB C'yi benimsemenin yalnızca geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olacağını ve şirketin kutuda bir şarj cihazı vermemeyi haklı çıkarmasına yardımcı olacağını kabul etmelidir. ayrı olarak satın aldıklarında bir prim öderler, ki bu birçok yönden klasik bir Apple.