Apple iPhone Tedarikçisi Foxconn, Tedarik Zincirinde İyileşme Öngörüyor

Apple iPhone Tedarikçisi Foxconn, Tedarik Zincirinde İyileşme Öngörüyor

Şanghay'da ve çevresinde karantinalar, Çin'in katı sıfır Covid politikasının bir parçası olarak Mart ayı sonlarında başladı ve kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen tedarik zincirleri üzerindeki etki devam ediyor.

Önde gelen iPhone üreticisi Foxconn Salı günü yaptığı açıklamada, dünya çapındaki işletmeleri etkileyen küresel makro ekonomik faktörlere rağmen, COVID kilitlenmeleriyle karşı karşıya olan Çin'de tedarik zinciri geliştikçe beklenenden daha iyi bir tam yıl performansına sahip olacağını söyledi. Nikkei Asia'nın haberine göre Foxconn başkanı Young Liu, şirketin New Taipei City'deki merkezindeki hissedarlar toplantısında şirketin mevcut çeyrek ve tüm yıl için görünümünü yükseltti.

Foxconn'a konuşan Liu, "Daha önce enflasyon, savaş (Ukrayna'da) ve diğer belirsizlikleri hesaba kattıktan sonra bu yıl geçen yıla göre benzer bir seviyeyi koruyacağımızı tahmin ediyorduk, ancak şimdi tüm yılın tahminlerimizden daha iyi olacağını düşünüyoruz" dedi. Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 düşüşle 16,76 milyar dolar gelir bildirdi.

Ancak rapora göre, iPhone montajcısı Pegatron ve MacBook üreticisi Quanta Computer gibi rakipleri satışlarının sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 40 düştüğünü gördü. Foxconn, ülke yavaş yavaş yeniden açılırken Çin COVID karantinalarını yakından izlemeye devam edecek. Yerel COVID-19 karantinalarından sert bir şekilde etkilenen Çinli akıllı telefon üreticileri, mevcut çeyrek (Q2) ve sonraki çeyrek için siparişlerini yaklaşık yüzde 20 oranında düşürdü.


Çin'deki Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) geçen ayın başlarında yaptığı açıklamada, akıllı telefonlara ve PC'lere veya dizüstü bilgisayarlara olan talebin "taş gibi" düştüğünü ve mevcut küresel durumun ve Covid-19 karantinalarının 2022'de 200 milyon adet ahizeyi yok edebileceğini söyledi. Çin ayrıca, yarı iletken üretimi Nisan ayında yüzde 12,1 daralarak 25,9 milyar birime düşerek Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyesi olarak büyük bir gerileme yaşadı.

Şanghay'da ve çevresinde karantinalar, Çin'in katı sıfır Covid politikasının bir parçası olarak Mart ayı sonlarında başladı ve kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen tedarik zincirleri üzerindeki etki devam ediyor. Rapora göre, Çin'deki sokağa çıkma kısıtlamaları, Apple'ın bu yıl beklenen amiral gemisi iPhone'larından en az birinin geliştirilmesini engelleyebilecek gibi görünüyor.

Foxconn başkanı, şirketin "gelecek yıl yerleşik şarj ve şarj direkleri için silikon-karbür yongaları seri üretmeyi planladığını" söyledi. "2024'te menzil ve mesafeyi tespit etmek için mikrodenetleyici yongaları ve Lidar sensör yongaları yapmaya başlayacak".

Apple CEO'su Tim Cook, şirketin son kazançlarında "kısıtlamaların 4 ila 8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettik ve bu kısıtlamalar öncelikle Şanghay koridoru etrafında toplanıyor" demişti. Çin'deki müşteri talebi üzerinde bir miktar etki," diye ekledi Apple CFO'su Luca Maestri.