Apple iPhone 14'ün Uydu Üzerinden Acil SOS Özelliği ABD'li Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple iPhone 14'ün Uydu Üzerinden Acil SOS Özelliği ABD'li Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Alaska Eyalet Polisleri 1 Aralık günü kar makinesiyle seyahat eden bir adamın mahsur kaldığına dair bir uyarı aldı. Adam, yetkilileri uyarmak için iPhone 14'ünden uydu aracılığıyla Acil SOS'i etkinleştirdi.

Apple iPhone 14'ün "Uydu üzerinden Acil SOS" özelliği, kırsal bir bölgede mahsur kalan ABD'li bir adamın hayatını kurtardı.

Apple, iOS 16.1 ile birlikte iPhone 14 sahiplerinin hücresel bağlantı ya da WiFi bağlantısı olmadan da acil servislerle iletişime geçebilmelerini sağlayan Uydu Üzerinden Acil SOS özelliğini kullanıma sundu.

MacRumors'a göre, Alaska Eyalet Polisi 1 Aralık'ta Noorvik'ten Kotzebue'ye kar makinesiyle seyahat eden bir adamın mahsur kaldığına dair bir uyarı aldı.

Soğuk ve uzak bir yerde, hiçbir bağlantısı olmayan adam, içinde bulunduğu durumdan yetkilileri haberdar etmek için iPhone 14'ünden uydu aracılığıyla Acil SOS'i etkinleştirdi.

Apple'ın Acil Durum Yanıt Merkezi ile yerel arama kurtarma ekipleri, acil durum işlevi kullanılarak Apple'a iletilen GPS koordinatlarına doğrudan gönüllü arama ekipleri gönderdi.

Rapora göre adam başarıyla kurtarıldı ve herhangi bir yaralanma olmadı.

Adam, uydu kapsama alanının sınırlı olduğu uzak bir bölgede bulunuyordu.

Apple, Noorvik ve Kotzebue'nin 69Ao enlemine yakın olması nedeniyle, Kanada ve Alaska'nın kuzey bölgeleri gibi 62Ao enleminin üzerindeki yerlerde uydu bağlantısının mevcut olmayabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz ay Apple, iPhone 14 modelleri için uydu üzerinden Acil SOS'i destekleyen kritik altyapıyı geliştirmek üzere 450 milyon dolar yatırım yaptığını açıklamıştı.

Şu anda uydu bağlantısı Kuzey Amerika'da mevcut ve şirket yakında Fransa, Almanya, İrlanda ve İngiltere'ye de açılacak.