Apple iPhone 14 Pro Tedarik Sıkıntıları Devam Ediyor; Kuo Talebin 'Yok Olacağını' Tahmin Ediyor

Apple iPhone 14 Pro Tedarik Sıkıntıları Devam Ediyor; Kuo Talebin 'Yok Olacağını' Tahmin Ediyor

Yetersiz tedarik nedeniyle, Tatil sezonu için iPhone 14 Pro modeli satın almayı bekleyen müşteriler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Apple'ın en yeni ve en büyük iPhone 14 Pro modelleri tüm dünyada büyük talep görüyor, ancak talep-arz oranı bu sefer en iyisi olmadı ve Apple'ın tatil çeyreği sevkiyat hedefini tahmini 15-20 milyon adetle kaçırdığı bildirildi. Bu sıkıntının bir parçası olarak, popüler analist Ming-Chi Kuo, iPhone 14 Pro talebinin 'yok olmasının' beklendiğini öngördü.

Kuo'nun bir Medium gönderisine göre, 2022'nin dördüncü çeyreği için iPhone sevkiyatları %20 oranında azaltıldı ve Apple, 80-85 milyon birimlik piyasa konsensüsüne karşı yaklaşık 70-75 milyon birim sevk edebilecek.

Apple'ın tedarik zinciri, devam eden Zhengzhou iPhone fabrikası işçi protestoları ve Çin'deki COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle büyük ölçüde etkilendi.

Kuo, "ekonomik durgunluğun ortasında 4Ç22 iPhone 14 Pro serisine yönelik talebin çoğunun ertelenmek yerine önemli arz ve talep açığı nedeniyle ortadan kalkacağını" öngördü.

Kuo, "iPhone 14 Pro serisinin yüksek fiyatı nedeniyle, Apple'ın 4Ç22'deki iPhone geliri piyasa konsensüsünün %20-30 veya daha fazla altında kalabilir" dedi.

Zhengzhou iPhone fabrikasının 'ortalama kapasite kullanım oranı' Kasım ayında sadece %20'ye ulaşabildi, ancak Aralık ayında %30-40 civarında daha iyi olması bekleniyor.

Arzın yetersizliği nedeniyle, Tatil sezonu için iPhone 14 Pro modeli satın almayı bekleyen müşteriler hayal kırıklığına uğrayabilir. 9to5Mac tarafından yayınlanan bir rapor, bazı iPhone modellerinin 'şimdiden 2023 Ocak ayına kadar sipariş edildiğini' iddia ediyor.