Apple iPhone 13 Üretiminde Sorun Yaşıyor! iPhone 13 Satışları Askıya Alınabilir!

Apple iPhone 13 Üretiminde Sorun Yaşıyor! iPhone 13 Satışları Askıya Alınabilir!

Apple iPhone 13 üretiminde çip sıkıntısına maruz kaldı. Yeteri kadar çip tedarik edilemediği için iPhone 13 satışlarında askıya alma problemi yaşanabilir. Apple, yıl sonuna kadar ne kadar telefon üretecek? iPhone 13 satışları duracak mı?

iPhone 13, Eylül ayında satışa sunulduğu günden bu yana büyük ilgi gördü. Şirket, telefon satışlarında geride kalmamak adına elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ancak çip krizi ile karşı karşıya oldukları doğrulandı. Hedeflenen satış rakamı bu yüzden karşılanamayabilir. Üstelik beklenenden daha az üretim yapacakları için satışlarla ilgili bir çakışma söz konusu olacak mı bilinmiyor. iPhone 13 satışlarının bir süre askıya alınması beklense de Apple bunun üstesinden gelmeye çalışacak. Şirket, alacağı önlemlerle beraber piyasaya yön vermeyi hedefliyor. Çip üretimi yetersiz kaldığı için yeni fabrikaların kurulması ve üretimlerde Apple ile bazı şirketlerin anlaşma sağlaması muhtemel. Bu noktada pek çok şirket bir arada hareket edecek. Çip üreticileri arasında olan Sony ve TSMC'den gelen açıklamada birlikte üretim yapacakları vurgulanmıştı. Sony'e yakın bir noktada kurulacak üretim yeri ile TSMC kontrolünde çip üretilecek. Bu şekilde her alanda çip sorununun azalması ve kontrol altına alınması planlanıyor. Ancak Apple'ın planı ve programı henüz açıklanmış değil.

appleas.jpg

Telefon Üretiminde %11 Azalma

Apple, 2021 yılı sonuna kadar 90 milyon akıllı telefon üretmeyi planlıyordu. Ancak iPhone üretimleri, çip sıkıntısıyla yüzleşince %11 yani ortalama 10 milyonluk bir az üretim gerçekleşecek. Beklentilerin altında kalması nedeniyle Apple'ın bu konuda hızlı bir çözüm geliştirmesi gerekiyor. Aksi halde şirketin satışları da bundan etkilenebilir.

Pandemiden Sonra Başladı

Çiplerle ilgili ilk sıkıntı pandemiden sonra başladı. Pandeminin etkilediği şirketler, araç ve teknolojik cihazlar başta olmak üzere pek çok alanda kendini gösterdi. Dolayısıyla sıfır araç üretimi de bir süre sekteye uğradı. Özellikle de bu durum araç fiyatlarının artmasına dahi neden oldu. 2022 yılında sona ermesi beklenen çip krizine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmaz ise bu sürenin daha da uzayabileceği tahmin ediliyor.

Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?

Geçtiğimiz yıl çip krizine ilişkin 2022 yılı gösteriliyordu. Ancak bu yıl sonuna doğru yaklaştıkça gözle görülür bir ilerleme kaydedilemediği için tarihin biraz daha uzaması gündemde. Çip üretici şirketlerin diğer teknoloji alanında çalışmalarıyla bilinen üreticilerle ortak iş yapması şart haline geldi. Tüm bu gelişmeler dahilinde nasıl bir çalışma ortaya çıkacak göreceğiz. Telefon üretiminden etkilenen tek üretici Apple değil. Diğer şirketlerin de belirli miktarlarda etkilendiği belirtiliyor. Ancak bu durumun üstesinden düşük üretim veya farklı anlaşmalarla gelmekteler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler