Apple, iPadOS 16'nın Lansmanını Ekim'e Erteleyebilir: İşte Nedeni

Apple, iPadOS 16'nın Lansmanını Ekim'e Erteleyebilir: İşte Nedeni

iPadOS 16, iOS 16, macOS Ventura, WatchOS 9 ve diğer Apple yazılım duyurularının yanı sıra Haziran ayında Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) 2022 sırasında duyuruldu.

Yeni bir rapora göre Apple'ın yeni nesil iPadOS'un piyasaya çıkışını bir süre ertelemeyi planladığı bildiriliyor.

Bloomberg'den Mark Gurman'dan bir rapor, Apple'ın iPadOS 16'daki yeni Stage Manager özelliğiyle ilgili bir sorun nedeniyle iPadOS 16'nın lansmanını Ekim 2022'ye ertelemeyi planladığını söyledi. Rapora göre, iPad'de daha Mac benzeri bir çoklu pencere deneyimi sunma seçeneği hala geliştirilme aşamasındadır. Apple hala hataları düzeltmeye çalıştığından, gecikmenin kısmen Stage Manager'ın uygulanmasından kaynaklandığı söyleniyor. Gecikme, Apple'ın hatalar üzerinde çalışması ve bunları düzeltmesi için daha fazla zaman sağlayacaktır.

iPadOS 16'daki Stage Manager özelliği, geçen yılki iPad Pro ve iPad Air olan M1 destekli iPad modelleriyle sınırlı olacaktır. Apple, eski iPad'lerin "kabul edilebilir" bir çoklu görev deneyimi sunamadıklarını, dolayısıyla sınırlamanın olduğunu söylüyor."

iPadOS, iPad için ayrı bir işletim sistemi haline geldiğinden beri, şimdiye kadar iOS sürümlerine bağlandı. Gecikmeli bir iPadOS 16 lansmanı ile Apple, iOS ve iPadOS için standart sürüm planından ayrılabilir. Ekim ayındaki güncelleme, yazılımın yeni iPad'lere daha yakın olarak piyasaya sürüleceği anlamına da gelecek. Apple'ın bu yıl içinde yeni bir giriş seviyesi iPad ile birlikte M2 destekli iPad Pro modellerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

iPadOS 16, iOS 16, macOS Ventura, WatchOS 9 ve diğer Apple yazılım duyurularının yanı sıra Haziran ayında Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) 2022 sırasında duyuruldu. WWDC 2022 sırasında Apple, M2 destekli tamamen yeni MacBook Air ve güncellenmiş M2 destekli 13 inç MacBook Pro modelinin yanı sıra yeni M2 yongasını da piyasaya sürdü.