Apple, iOS 16'yı birkaç yeni özellikle kullanıma sunmaya başladı

Apple, iOS 16'yı birkaç yeni özellikle kullanıma sunmaya başladı

Apple, WWDC'de tanıtıldıktan sonra iOS 16'yı tüm uyumlu iPhone cihazlarına sunmaya başladı.

Şimdiye kadarki en büyük Kilit Ekranı yükseltmesi, Posta, Canlı Metin ve Görsel Arama'daki yeni araçların yanı sıra Mesajlar'da düzenleme ve iletişim kurma yeteneğiyle birlikte iOS 16'ya dahil edilmiştir.

Kilit Ekranı

Kilit ekranı daha fazla özelleştirme alır. Artık kullanıcılar Kilit Ekranı fotoğraflarına bir derinlik efekti uygulayabilir ve yazı tipini ve yazı stilini ayarlayabilir. Kilit Ekranındaki yeni widget'lar, gelecekteki takvim etkinliklerini, pil seviyelerini, alarmları, saat dilimlerini ve etkinlik halkası ilerlemesini gösterir.

Birkaç kilit ekranı ile, kullanıcılar bir kaydırma ile favorileri arasında seçim yapabilir. Yeniden tasarlanan bildirimler artık Kilit Ekranını temizlemek için alttan geliyor ve kullanıcılar bunları bir liste, yığınlama veya sayım biçiminde görüntüleyebilir.

Odak

iOS 16 ile Focus, Kilit Ekranına bağlanarak kurulumu daha kolay ve daha güçlü. Kullanıcılar, belirli bir Kilit Ekranına kaydırarak Odağı etkinleştirebilir. Takvim, Posta, Mesajlar ve Safari, yalnızca kullanıcıların iyi bir denge bulmasına yardımcı olan Odak için önemli olan bilgileri gösterebilir.

Mesajlarda Etkileşim İçin Yeni Yollar

Mesaj güncellemeleri, sohbetleri düzenlemeyi, göndermeyi geri almayı ve okunmadı olarak işaretlemeyi kolaylaştırır. iOS 16 ile kullanıcılar, senkronize edilmiş içeriğin ve paylaşılan oynatma kontrollerinin keyfini çıkarmak için arkadaşlarını ve ailesini Mesajlar aracılığıyla SharePlay'e davet edebilir.

Messages'ın yeni işbirlikçi özellikleri ekip çalışmasını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, Mesajlar aracılığıyla işbirliği için dosyalara katkıda bulunduğunda, bir ileti dizisindeki herkes otomatik olarak eklenir ve düzenlemeler ileti dizisinin en üstünde görünür.

Mail'de Yeni Hızlı Erişim Araçları

Kullanıcılar artık e-posta teslimatını planlayabilir veya alıcının gelen kutusuna ulaşmadan iptal edebilir. Kullanıcılar, daha sonra bir mesaja geri dönmek için Bana hatırlat hatırlatıcıları oluşturabilir, yanıt almadıklarında bir e-postayı takip etmek için otomatik öneriler alabilir ve bir e-postaya bir alıcı veya ek eklemeyi unuttuklarında otomatik bildirimler alabilirler. Mail'in en son arama yükseltmesi, daha alakalı, doğru ve kapsamlı sonuçlar sunar.

Görsel Arama ve Canlı Metin Geliştirmeleri

Arka plandan kaldırmak ve Mesajlar'da kullanmak için bir görselin konusuna dokunup basılı tutun. Visual Look Up, kuşları, böcekleri, örümcekleri ve heykelleri tanıyarak kullanıcıların fotoğraflardan bilgi edinmelerini sağlar.

Canlı Metin, cihazdaki zekayı kullanarak videolardaki metni tanıyabilir. Kullanıcılar, kopyalamak ve yapıştırmak, çevirmek, para birimini dönüştürmek ve daha fazlası için bir filmi herhangi bir karede duraklatabilir.

Şifre Anahtarlarıyla Safari'de Daha Güvenli Gezinme

Safari, kimlik avı yapamayan veya sızdırılamayan yeni nesil bir kimlik bilgisi olan geçiş anahtarlarıyla daha güvenlidir. Geçiş anahtarları, biyometrik kimlik doğrulama için Touch ID veya Face ID'den ve iPhone, iPad, Mac ve Apple TV'de uçtan uca şifreleme için iCloud Anahtar Zincirinden yararlanır. Geçiş anahtarları uygulamalarda ve web'de çalışacak ve kullanıcılar iPhone'larını kullanarak Apple dışındaki cihazlarda web sitelerinde veya uygulamalarda oturum açabilecekler. Safari'nin paylaşılan Sekme Grupları, sekme eklemeyi ve başkalarının ne izlediğini görmeyi kolaylaştırır.

Gezinmek, Bağlantıda Kalmak ve Daha Fazlası için Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

Kapı algılama, kör veya az gören kişilerin varış noktalarına son birkaç metrede gitmelerine yardımcı olur.