Apple, hatalı kelebek klavyeler için 395 dolara kadar ödeme yapacak

Apple, hatalı kelebek klavyeler için 395 dolara kadar ödeme yapacak

CNBC'ye göre, kelebek tarzı klavyelerini bir veya daha fazla kez değiştirmek zorunda kalan Apple MacBook müşterileri, Apple'dan bir ödeme alacak. Anlaşmanın bir parçası olarak Apple, etkilenen müşterilere 50 milyon dolar ödeyecek. Uygun cihazlar arasında 2015 ile 2019 arasında satılan MacBook'lar, MacBook Air'ler ve MacBook Pro'lar bulunur.

Klavyelerini birden çok kez değiştiren kişiler 300 ila 395 dolar arası bir ücret alabilirler. Klavyesini bir kez değiştirenler 125 dolar, tek bir tuşu değiştirmek zorunda kalanlar ise 50 dolar alabiliyordu. Ne yazık ki Apple, Kaliforniya, New York ve Florida dahil olmak üzere yalnızca yedi ABD eyaletindeki kişilere para dağıtacak. Ayrıca, uygun alıcıların klavyelerini bir Apple Store veya yetkili onarım merkezinde değiştirmiş olmaları gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Klavyeler başlangıçta daha ince dizüstü bilgisayarları mümkün kılmak için geliştirildi, ancak sorunlarla boğuştu. 2019'da Apple sorunu kabul etti, özür diledi ve müşterilerin klavyelerini ücretsiz olarak tamir ettirmelerine izin verdi.

Apple'ın nihayet müşterilere parayı geri verdiğini görmek güzel olsa da, garanti dışı kalanlar onarım için 475 dolara kadar ödeyebilirdi. Ödemeyi aldıktan sonra bile, bazı müşteriler hala cebinde olmayabilir.