Apple, Çin'deki Huzursuzluğun Ortasında Hindistan'da Üretim Planlarını Hızlandırmak Zorunda Kalabilir

Apple, Çin'deki Huzursuzluğun Ortasında Hindistan'da Üretim Planlarını Hızlandırmak Zorunda Kalabilir

Apple, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelere odaklanarak üretimini Çin dışına taşımak için yol haritasını yavaş yavaş oluşturuyor.

Apple, Çin'in sıfır Kovid politikası nedeniyle tedarik zincirini ciddi şekilde sekteye uğratan ve yeni iPhone 14 Pro modellerinde akut bir kıtlığa yol açan huzursuzluğun ardından Hindistan ve Vietnam'daki üretim planlarını hızla ilerletiyor.

Wall Street Journal, şirketin "Foxconn liderliğindeki Tayvanlı montajcılara bağımlılığı azaltmak" amacıyla "tedarikçilere Apple ürünlerinin Asya'nın başka yerlerinde, özellikle de Hindistan ve Vietnam'da montajı için daha aktif plan yapmalarını söylediğini" bildirdi.

Analistlere ve Apple tedarik zincirindeki kişilere dayandırılan haberde, geçen ay ana tedarikçisi Foxconn'un Zhengzhou fabrikasını vuran ve şiddetli protestolara neden olan Çin'deki karışıklığın, "Apple'ın artık işinin büyük bir kısmını tek bir yere bağlamaktan rahatsız olduğu" anlamına geldiği belirtildi.

Ünlü analist Ming-chi Kuo'ya göre Apple, şu anda tek haneli bir yüzdeye sahip olan iPhone'ların yüzde 40-45'ini Hindistan'dan göndermeyi hedefliyor.