Apple, Bağlı Cihaz Pazarına Hakim Oluyor

Apple, Bağlı Cihaz Pazarına Hakim Oluyor

Teknolojik cihazlar genellikle birbirine bağlı bir ekosistemin parçasıdır çünkü bu, potansiyel olarak işlevselliği önemli ölçüde iyileştirebilecek türden bir şeydir.

ABD'deki her hanenin ortalama 20,2 bağlı cihaz içerdiği tahmin edilmektedir. Rakamlar Avrupa için hane başına 17,4 ile marjinal olarak daha düşükken, Japonlar her şeyin düşünüldüğü ve hesaba katıldığı hane başına muhafazakar 10.3 akıllı cihazla geliyor.

Birbirine bağlı cihaz ekosistemindeki en popüler ürünler, akıllı TV'ler ve telefonların yanı sıra tabletler ve PC'lerdir, ancak bu duruma rağmen, diğer birçok ürün sınıfı da önemli bir büyüme gösteriyor. Akıllı hoparlörler, ışıklar ve diğer cihazlar da çok fazla büyüme görüyor.

Bunların hepsi söylenmiş ve artık ortadan kalkmışken, bu ekosistemdeki hemen hemen her bir cihazın günlük işlemleri sırasında çok fazla veri tüketeceğini belirtmek önemlidir. ABD hane halkı veri tüketimi yıllık %15 artarak ayda 657 gigabayt veriye ulaştı. Tersine, Avrupalılar ve Japon tüketiciler, ayda sırasıyla 227 GB ve 200 GB ile çok daha az veri kullanıyor gibi görünüyor.

Birbirine bağlı cihaz kullanımının büyümesinin ortasında Apple, bu pazarda güçlü bir güç olduğunu kanıtladı. ABD, Avrupa ve Japonya'daki hanelerin %39'unda en az 10 Apple cihazı bulunuyor. Bu pazarlardaki hanelerin büyük çoğunluğu veya daha doğrusu %92'si en az bir Apple cihazına sahiptir.

Bu, Samsung'un uzak bir saniyede gelmesiyle diğer tüm şirketlerden çok daha yüksek. Bu pazarlardaki hanelerin yalnızca %5'i on veya daha fazla Samsung cihazı kullandı ve Amazon %3'ü geçemedi.

Bu arada, Google'ın bu sektördeki ayak izi, Apple ve hatta Samsung ile karşılaştırıldığında neredeyse yok. Hanelerin %1'lik küçük bir kısmı, teknoloji ekosistemlerinin bir parçası olarak en az 10 Google cihazına sahip olduklarını bildirdi; bu nedenle, Apple tüm hızıyla yükselirken Google, emsallerinden herhangi birinin çok gerisinde kalıyor.