Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

Apple, 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Oldu

Yatırımcılar, tüketicilerin ürünleri için en yüksek doları harcamaya devam edeceğine bahse girerken Apple, dönüm noktasına ulaştı.

Pazartesi günü Apple, yatırımcılar iPhone üreticisinin en çok satan ürünleri piyasaya sürmeye devam edeceğine bahse girerken, günü bu dönüm noktasının bir saç altında bitirmeden önce 3 trilyon $ borsa değerine ulaşan ilk şirket oldu. o

2022'de ticaretin ilk gününde, Silikon Vadisi şirketinin hisseleri 182.88 $ ile gün içi rekor seviyeye ulaştı ve Apple'ın piyasa değerini 3 trilyon $'ın biraz üzerine çıkardı. Hisse senedi, seansı yüzde 2.5 artışla 182.01 $ seviyesinden kapattı ve Apple'ın piyasa değeri 2.99 trilyon $ oldu.

Dünyanın en değerli şirketi, yatırımcıların tüketicilerin iPhone cihazları, MacBook gadget'ları ve Apple TV ve Apple Music gibi hizmetler için en yüksek doları harcamaya devam edeceğine bahse girmesiyle bu dönüm noktasına ulaştı.

Apple, şu anda yaklaşık 2.5 trilyon dolar değerinde olan 2 trilyon dolarlıkpiyasa değeri kulübünü Microsoft ile paylaştı. Alfabe, Amazon ve Tesla'nın piyasa değerleri 1 trilyon doların üzerindedir Refinitiv'e göre Suudi Arabistan Petrolü yaklaşık 1,9 trilyon dolar değerinde.

Apple'ın hisseleri, kurucu ortağı ve eski CEO'su Steve Jobs'un ilk iPhone'u Ocak 2007'de piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık yüzde 5,800 arttı ve aynı dönemde S&P 500'ün yaklaşık yüzde 230'luk kazancını çok geride bıraktı.

2011'de Jobs'un ölümünün ardından CEO olan Tim Cook'un yönetiminde Apple, video akışı ve müzik gibi hizmetlerden elde ettiği geliri keskin bir şekilde artırdı. Bu, Apple'ın iPhone'a olan bağımlılığını 2018 mali yılında yüzde 60'ın üzerinde olan 2021 mali yılında toplam gelirinin yaklaşık yüzde 52'sine düşürmesine yardımcı oldu ve yatırımcıların şirketin en çok satan ürününe çok fazla güvenmesinden endişe duymalarını sağladı.

Yine de bazı yatırımcılar, Apple'ın kullanıcı tabanını ne kadar genişletebileceğinin ve her kullanıcıdan ne kadar nakit çekebileceğinin sınırlarına ulaştığından endişe ediyor ve gelecekteki ürün kategorilerinin iPhone kadar kazançlı olacağının garantisi yok.

5G, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin hızla benimsenmesi, Apple ve diğer Büyük Teknoloji şirketlerinin cazibesini de artırdı.

CounterPoint Research'ün son verilerine göre, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'de Apple, Vivo ve Xiaomi gibi rakiplerini geride bırakarak üst üste ikinci ayda liderliğini sürdürdü.

Wall Street'in ağırlıklı olarak elektrikli arabalara bahse girmesiyle Tesla şu anda dünyanın en değerli otomobil üreticisi olurken, birçok yatırımcı Apple'ın önümüzdeki birkaç yıl içinde kendi aracını piyasaya sürmesini bekliyor.

Spouting Rock Asset Management baş stratejisti Rhys Williams, "Pasta olduğu ortaya çıkabilecek pastanın üzerindeki krema, bir EV otomobilinin potansiyelidir." Dedi.

Apple'ın piyasa değeri tam 3 trilyon $ (kabaca 2,23,75,950 Rs.) dönüm noktasına ulaştığında, Nasdaq 100 endeksinin değerinin bir yüzdesi olarak hisse fiyatı önemli bir teknik seviyeye çarpıyor. Son zamanlarda, hisse senedi fiyatı böyle bir seviyenin üzerine çıktı ve ardından düştü.