Apple, 20 yıllık Shazam'ı nostaljik bir çalma listesiyle kutluyor

Apple, 20 yıllık Shazam'ı nostaljik bir çalma listesiyle kutluyor

Apple, Shazam'ın piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yılını kutluyor. Apple'ın bir blog gönderisine göre, müzik tanımlama uygulaması şu anda 70 milyardan fazla şarkıyı tanıdı.

Anma töreninde Apple, son 20 yılda en çok Shazam'lanan şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturdu. Bunlar arasında Adele'in Rolling in the Deep, Ed Sheeran'ın Shape of You, Akon's Lonely ve çok daha fazlası yer alıyor. Çalma listesine Apple Music üzerinden erişilebilir.

Şirket, uygulamayla ilgili ek istatistikler paylaştı; Drake's One Dance, kullanıcıların aradığı en popüler şarkı ve aynı zamanda en çok Shazam'a sahip en iyi sanatçı. Üstelik 41 milyonu aşkın Shazam ile Dance Monkey by Tones ve ben en çok Shazam'lanan şarkı unvanını aldım.

Apple ayrıca Nijeryalı bir sanatçı olan Ckay'ın Love Nwantiti [Remix] adlı şarkısının 2021'in "en uzun süredir devam eden küresel 1 Numaralı şarkısı" olduğunu belirtti. Ayrıca bir haftada bir milyon Shazam'a sahip olması onu bu başarıya sahip diğer tek şarkı yapıyor.

Sanatçı, şunları kaydetti:

“Shazam kariyerimde etkili bir rol oynadı, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın beni ve eşsiz Nijeryalı sesimi keşfetmesine izin verdi. Tüm dünyada performans sergilemeye başlamadan önce bile beni küresel bir sansasyon haline getirdi.”

Apple, Shazam'ın, hayranların Shazam'da bir şarkı arayarak diğer bilgilerin yanı sıra yakındaki gösteriler için konser biletleri bulmasına yardımcı olacak bir konser keşif özelliği sağlamaya çalıştığını tartıştı.