Anonim Mesajlaşma Uygulaması Yik Yak, Dört Yıl Sonra iOS'a Geri Döndü

Anonim Mesajlaşma Uygulaması Yik Yak, Dört Yıl Sonra iOS'a Geri Döndü

Anonim Mesajlaşma Uygulaması Yik Yak, Dört Yıl Sonra iOS'a Geri Dönüş Yaptı.

İlk olarak 2013'te piyasaya sürülen ve sonunda 2017'de kapanmaya zorlanan tartışmalı anonim mesajlaşma uygulaması Yik Yak, hayata geri döndü. Kısa bir süre önce şirketin Twitter hesabı, uygulamanın geri döndüğünü ve ABD'dekiler için App Store'da mevcut olduğunu duyurdu.

Bir zamanlar üniversite öğrencileri arasında popüler olan Yik Yak'a aşina olmayanlarınız için, uygulama temelde birbirinden beş mil yarıçapındaki insanlar için anonim bir mesajlaşma platformudur. Ancak uygulama, nefret söylemi ve şiddet içeren tehditlerdeki artışın ardından istikrarlı bir düşüş yaşadı. Uygulamaya tehditler gönderdikten sonra dört öğrenci de tutuklandı, bu da uygulamanın gerçekten anonim olmadığını öne sürdü.

Neredeyse dört yıl sonra geri döndüğüne göre, uygulama benzer nahoş sorunlarla başa çıkmak için iyi hazırlanmış görünüyor. Şirket ayrıca kullanıcılarının güvenliği için kapsamlı bir "Topluluk Korkulukları" listesi yayınladı. Bu liste, zorbalık, intihar, şiddet, tehditler ve çocuklara yönelik cinsel sömürü ile ilgili bölümleri içerir. Ayrıca, Topluluk Korkuluklarına uymazlarsa "kullanıcıların Yik Yak'tan yasaklanabileceğini" söylüyor.

Başlangıçta yalnızca ABD'de iPhone'da mevcut olmasına rağmen, resmi duyuru dizisi Yik Yak'ın "mümkün olan en kısa sürede" diğer ülkelerde ve daha fazla cihazda kullanılabileceğini belirtti. Uygulama, kullanıcıların bir kez daha App Store'dan indirebilmeleri için kullanılabilir.