Android, yeni renkler ve animasyonlar dahil 31 yeni emoji alıyor

Android, yeni renkler ve animasyonlar dahil 31 yeni emoji alıyor

Google, geçen Salı (13) emojiler için büyük bir güncelleme duyurdu. 31 yeni karaktere ek olarak, şirket artık açık kod ve yeni bir yazı tipi standardı sunmanın yanı sıra animasyonlu ifadelerin kullanımına, renk özelleştirmesine izin veriyor.

1990'larda oluşturulduklarından beri emojiler sürekli bir evrim geçirdiler, ancak her zaman Unicode Konsorsiyumu onaylı katalogla sınırlı kaldılar. Sürüm 15.0, yaklaşık 150.000 kişilik bir koleksiyona 4.489 karakter ekledi.

Google'ın emojileri kişiselleştirme imkanı ile güncellemesi, kullanıcıların isteğine ve yaratıcılığına göre yeni karakterlerin olanaklarını kolaylaştırıyor ve genişletiyor. Bu, bu dil kaynağının çeşitliliğini ve kullanımını genişletmeye katkıda bulunur.
yeni emojiler

31 karakterlik yeni koleksiyonda bir kanat, bir sol ve bir sağ el ve titreyen bir yüz yer alıyor; uçan domuzlar, çak bir beşlik ve çizme fırlatma. 2023'ün başlarında, Android'in emoji koleksiyonunun 3.664'e çıkması bekleniyor.

Beklemek istemiyorsanız, kendi kaynak dosyalarınızı ve açık kaynak meta verilerini içeren emoji kitaplığını Github'dan indirebilir veya kendinizinkini oluşturup geliştirebilirsiniz.

İlk animasyonlu ifade koleksiyonu yayınlandı ve 150'den fazla geleneksel emoji versiyonuna sahip. Bazı animasyonlu karakterler Google Mesajlar uygulamasında zaten mevcut.

COLRv1 adlı yeni bir yazı tipi biçimiyle desteklenen Emoji Kitchen, renkli yazı tiplerinin görünümünü özelleştirmenize olanak tanır. Yenilik, özelleştirmenin artık uygulamayı Gboard'da açmaya gerek kalmadan doğrudan mesajlaşma uygulamasında yapılabilmesidir.