Android TV 13 artık kullanılabilir

Android TV 13 artık kullanılabilir

Hafta sonu Android TV 13, Android Developers portalında barındırılan geliştirici belgeleriyle birlikte yayına girdi.

Güncellemenin önemli bir kısmı, geliştiricilerin uygulamalarını Android TV 13 için kullanmaları ve optimize etmeleri için arka uç değişikliklerini içeriyor. Bununla birlikte, devkit sayfası son kullanıcıların (diğer bir deyişle televizyon izleyicilerinin) yararlanabileceği birkaç şık özelliği ortaya çıkardı.

Android TV 13, medya uygulamalarının oynatma için hangi ses cihazlarının kullanılması gerektiğine karar vermesine olanak tanıyan Anticipatory Audio Routing özelliğini sunuyor. Ses için donanımsal bir sessize alma kullanıyorsanız, anahtar durumu artık TV'nin gizlilik kontrollerine de yansıtılıyor.

Kullanıcılar artık HDMI cihazlarının bu özellikleri desteklemesi koşuluyla hem ekran çözünürlüklerini hem de yenileme hızlarını kontrol etmek için Android TV 13'ü kullanabiliyor. HDMI'ın durumunda herhangi bir değişiklik olursa (bağlantı kesildi, değiştirildi vb.) içerik artık otomatik olarak duraklıyor veya güç tasarrufu moduna geçiyor.

Android TV 13 ayrıca artık yeni bir klavye düzeni API'sini destekliyor ve harici klavyelerin gerektiğinde farklı diller seçmesine izin veriyor.