Android 13 Özellikleri Sızdırıldı; İşte Detaylar

Android 13 Özellikleri Sızdırıldı; İşte Detaylar

Android 13: Tiramisu güncellemesindeki yenilikler ortaya çıktı. İşte özellikler..

Android 13 Tiramisu şimdiden ortaya çıkmaya başladı. İlk beta sürümünden aylar önce, büyük bir sızıntı, Android akıllı telefon kullanıcıları için mağazadaki yeniliklere bir bakış sunuyor. Google, her uygulamanın farklı bir dil konuşmasına izin veren bir seçenek, varsayılan olarak engellenen bildirimler, saat için kişiselleştirilmiş bir ekran ve pil tüketimini azaltmak için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Beta programının açılmasından birkaç ay önce, XDA Developers z Android 13'ün ön derlemesini elde etmeyi başardılar. Şu anki kod adı Tiramisu olan güncelleme, açıkçası kullanıcıyı iyileştirmeyi amaçlayan birkaç yeni özellik içermelidir.

XDA Developers tarafından sabitlenen özelliklerin işletim sisteminin son sürümüne dahil edilmeyebileceğini unutmayın. Google bazen seçenekleri kararlı sürüme dahil etmeden geliştirir. Benzer şekilde, seçeneklerin beta testçilerinden gelen geri bildirimlere göre değişmesi muhtemeldir.

Aynı konuda: Android 13, Android 12'nin büyük kısıtlamalarından birine son vermeli

Android 13'te ne gibi değişiklikler var?

Her şeyden önce, Android 13 her uygulamanın farklı bir dil konuşmasına izin verecekti. Örneğin, akıllı telefon arayüzünüzün geri kalanı Fransızca olsa bile Facebook İngilizce olarak görüntülenebilir. Açıkçası, bu seçenek iki dil bilen kullanıcılar için ayrılmıştır. “Panlingual” olarak adlandırılacak ve sistem dili ayarlarından erişilebilir olacaktır. Kullanıcılar ayrıca “Uygulama Bilgileri” panelinden de erişebilecekler.

Android 13, bildirimlerin yönetimindeki değişikliğin gelişini de imzalamalıdır. Varsayılan olarak, işletim sistemi bunları devre dışı bırakılmış bir seçenek olarak görebilir. Bir uygulamanın kişilerinize, mikrofonunuza veya kameranıza doğrudan erişim sağlayamaması gibi, uygulamaların size otomatik olarak bildirim göndermesine izin verilmez. Yeni yüklediğiniz bir uygulamadan bildirim almak için ayarlarda seçeneği etkinleştirmeniz gerekir. Bu yeni kurallar, kullanıcıyı istenmeyen bildirimlere karşı korumayı amaçlamaktadır. Henüz hiçbir uygulama bu seçenekle uyumlu değil. Aslında, XDA Developers, seçeneğin nihayetinde gelecekteki bir güncellemeyi bekleyip beklemeyeceğini merak ediyor.

Google ayrıca yeni bir enerji tüketimi yönetim sistemi üzerinde çalışıyor. “Android Kaynak Ekonomisi”nin kısaltması olan “TARE” olarak adlandırılan bu sistem, akıllı telefonların pil tüketimini azaltmayı hedefliyor. Bunu başarmak için Google, Android 13'te "Android kaynak kredileri" içerir. Somut olarak, mobil işletim sistemi, kalan pil ömrüne dayalı olarak uygulamalara pil kullanım kredisi verecektir. Özerklik azaldıkça, cimrilik ile daha fazla kredi verilecektir. Krediler, uygulamaları diğerlerinden ziyade belirli görevlere odaklanmaya zorlar.

android-13-ozellikleri-sizdirildi-iste-detaylar.jpg

Gelecekteki güncelleme, kilit ekranında saat için iki görüntüleme modu seçeneği sunar. Android 13, saati ekranın ortasındaki iki satırda veya arayüzün sol üst köşesindeki daha küçük bir satırda görüntülemeyi teklif ediyor. Şimdiye kadar Android, bildirimler göründüğünde saat ekranını sol köşeye taşımakla yetiniyordu. Artık saatin telefonunuzda nasıl görüntüleneceğini seçebileceksiniz. Birkaç ipucuna göre, kullanıcılar tarafından uzun süredir talep edilen bu estetik yenilik, daha çok ara güncelleme olan Android 12 L ile karşımıza çıkacak olabilir.

Şubat 2022'den itibaren Android 13'ün ilk betası mı?

Son olarak, Android 13, Bluetooth LE Audio desteğinin gelişini imzalamalıdır. Bu yeni standardın tam desteğiyle işletim sistemi, bant genişliğini azaltırken daha iyi ses kalitesi sunacak. Bluetooth LE Audio, aynı anda birden fazla cihaza ses akışı yaparak güç tüketimini azaltabilir ve birden fazla akışı destekleyebilir. Bu seçenek, XDA'nın eski editörü gazeteci Mishaal Rahman tarafından birkaç hafta önce keşfedilmişti.

Google takvimine sadık kalırsa, yalnızca geliştiricilere özel önizleme Şubat 2022'nin sonunda kullanıma sunulacak. Ancak Android 13 güncellemesinin son sürümünün önümüzdeki Eylül'e kadar çıkması beklenmiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.