Amerika Birleşik Devletleri ISS Operasyonlarını 2030'a Kadar Uzatıyor

Amerika Birleşik Devletleri ISS Operasyonlarını 2030'a Kadar Uzatıyor

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Uzay İstasyonundaki operasyonlarını 2030'a kadar uzattı. İşte detaylar..

NASA Cuma günü bir blog yazısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Uluslararası Uzay İstasyonundaki operasyonlarını 2030'a kadar uzattığını doğruladı. NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, "Uluslararası Uzay İstasyonu, barışçıl uluslararası bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yılı aşkın bir süredir insanlığa fayda sağlamak için muazzam bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler sağladı." Dedi.

ABD'nin ISS'ye olan yakın vadeli taahhüdünü sürdüreceğinden hiçbir zaman şüphe duyulmasa da, NASA'nın duyurusu, Uzay İstasyonuna erişimi paylaşan birkaç ülkeden biri olan Rusya ile artan gerilimlerin ortasında geldi. The New York Times'ın Haziran ayında belirttiği gibi 2021, Rusya'nın bir başka ABD düşmanı olan Çin ile uzaydaki işbirliğini derinleştirdiğini de gördü.

Sonbahar 2021, ISS'de her ikisi de ABD'nin Rusya'yı suçladığı birden fazla acil durum gördü. Ekim ayında, kenetlenmiş bir Rus uzay aracından gelen sürpriz test ateşi, ISS'nin normal konumundan çıkmasına neden oldu ve gemideki personelin kısa bir süre için tahliye olmasına neden oldu. (Eğlenceli bir dipnot: Olaya neden olan uzay aracı, bir Rus ekibin Uzay İstasyonu'ndaki ilk uzun metrajlı filmi çekebilmesi için uzaydaydı.) Ardından, Kasım ayında, uydu enkazı, ISS astronotlarını o gün astronot olarak sığınak aramaya zorladı. Rus füze saldırısı. ABD, saldırıdan dolayı Rusya'yı kınadı. Rusya herhangi bir haksızlığı kabul etmedi.

O ayın ilerleyen saatlerinde, alakasız bir bölümde, Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos, Rus medyasının ABD sabotajının bir sonucu olabileceğini ima ettiği, uzay gemilerinden birinde bir delik içeren 2018 olayıyla ilgili olası suçlamalar için kapıyı açık bıraktı. Nelson, Kasım ayında Ars Technica'ya verdiği demeçte, "Bu saldırılar yanlış ve herhangi bir inandırıcılığı yok" dedi.

NASA, Cuma günü yaptığı açıklamada, Mars'a insan göndermeye devam eden projeleri arasında ve Artemis Projesi'nin, ilk kadını ve ilk renkli insanı Ay'a gönderme çabasını vurguladı. Gerçekten de NASA, Eylül ayında, özellikle Ay ve Mars'taki önceliklerini yansıtıyor gibi görünen bir yeniden yapılanma geçirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.