AMD-Powered Frontier Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı, Sonraki Yedi Bilgisayardan Daha Güçlü

AMD-Powered Frontier Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı, Sonraki Yedi Bilgisayardan Daha Güçlü

Frontier aynı zamanda Green500 listesinin başında yer alıyor, yani aynı zamanda dünyadaki en enerji verimli süper bilgisayar.

Dünyada yeni bir süper bilgisayar var. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının yer aldığı ilk 500 listesinin son baskısına göre, ABD'nin AMD destekli Frontier süper bilgisayarı şu anda dünyanın en hızlısı ve Japonya'nın Fugaku'sunu bir farkla en hızlı süper bilgisayar olarak geride bırakıyor.

En İyi 500 süper bilgisayar listesine göre, Frontier, Japonya'nın Fugaku'sunun ortaya koyduğu gücün iki katından fazla olan performansta 1.102 ExaFlop'a sahiptir. Aslında Frontier, listedeki sonraki yedi süper bilgisayarın toplamından daha hızlı. Frontier, testler sırasında en yüksek performansta 1,69 ExaFlops'a kadar çıkmayı başardı. Bir ExaFlop, saniyede bir kentilyon kayan nokta işlemine eşittir. Bundan önce, Fugaku 442 PetaFlop güç verdi. PetaFlop, saniyede bir katrilyon kayan nokta işlemi anlamına gelir.

Frontier ayrıca 6.88 ExaFlop'luk karma hassas performans sağlayarak dünyanın en hızlı AI sistemi olarak yer alıyor. Bu, markadaki her 86 milyar nöron için saniyede 68 milyon talimata eşittir ve size en hızlı süper bilgisayarın sahip olduğu bilgi işlem gücü miktarı hakkında bir fikir verir. Frontier, Green500 listesinde de bir numaradır, yani aynı zamanda dünyadaki en güç verimli süper bilgisayardır.

Frontier süper bilgisayarı HPE tarafından üretilmiştir ve ABD Enerji Bakanlığı'nın (DOE) Tennessee'deki Oak Rigde Ulusal laboratuvarına kurulur. Sistem, her biri 512 GB DDR4 RAM ve dört AMD Radeon Instinct MI250X GPU ile eşleştirilmiş bir 64 çekirdekli AMD CPU'ya sahip 9.408 hesaplama düğümüne sahiptir. Her biri 3.600 kg'dan daha ağır olan 74 HPE Cray EX dolabı arasında düğümler vardır. Ayrıca CPU'lar ve GPU'lar, Ethernet tabanlı HPE Cray Slingshot-11 ağ yapısı kullanılarak birbirine bağlanır. Tüm sistem, ısıyı korumak için su soğutma kullanır
350 beygir gücündeki pompalar tarafından sistemden taşınan 6.000 galon su ile kontrol altında - bu pompalar Olimpik boyutlu bir yüzme havuzunu sadece 30 dakikada doldurabilir!

Frontier'i bir araya getirmek için mühendisler, sistemi oluşturmak için 685 farklı parça numarasına sahip 60 milyon parça tedarik etmek zorunda kaldılar. Bu parça numaralarından 167'sini etkileyen talaş kıtlığı inşaat sırasında ortaya çıktı.

Talaş sıkıntısı da bu parçaların 167'sini etkilediği için yapıyı yavaşlattı, bu nedenle ORNL kendisini iki milyon parça eksik buldu. AMD ayrıca MI200 GPU'lar için 15 parça numarası sıkıntısı yaşandığı için sorunlarla karşılaştı.

Güç tüketimi açısından, sistem 29 MW güçte zirve yapıyor, ancak Frontier'in mekanik tesisi, 30.000 ABD evine eşdeğer olan 40 MW'a kadar hesaplama gücünü soğutabilir. Bu tesis, gelecekteki büyüme için yer bırakarak 70 MW'a kadar genişletilebilir.

Bu süper bilgisayar, AMD'ye, Summit'i Japonya'daki Fugaku'dan önce dünyanın en güçlü süper bilgisayarı olan rakip Intel'e karşı büyük bir avantaj sağladı. Ancak Intel, 2 ExaFlop'a kadar performansla geldiği söylenen Aurora süper bilgisayarını oluşturmak için çalışıyor.