AMD, Dünyanın İlk 5nm Masaüstü CPU'sunu ve Daha Fazlasını Duyurdu

AMD, Dünyanın İlk 5nm Masaüstü CPU'sunu ve Daha Fazlasını Duyurdu

AMD'nin en son ürün lansman etkinliği Computex 2022, birkaç saat önce başladı. Amerikan yonga üreticisinin, yeni nesil masaüstü CPU'larının yanı sıra yeni ve uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar işlemcileri de dahil olmak üzere birçok önemli duyurusu vardı.

AMD'nin Ryzen 7000 CPU serisi, son derece başarılı Ryzen 5000 serisinin doğrudan halefi olarak resmi ve şirket ayrıca uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar için Mendocino mobil APU'larını (CPU+GPU) duyurdu.

AMD Ryzen 7000

AMD'nin Ryzen 7000 ailesi, Computex 2022'de resmi olarak duyuruldu. Bunlar, TSMC'nin 5nm sürecine dayalı dünyanın ilk masaüstü işlemcileridir ve AMD'nin yeni nesil Zen 4 mimarisine sahiptir.

Ryzen 7000 ve Zen 4, TSMC'nin 5 nm üretim sürecini temel alan iki Çekirdek Karmaşık Kalıp (CCD) içeren bir yonga tasarımı da dahil olmak üzere Zen 3'e oldukça benzer. AMD, Zen 4 hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmadı ancak Zen 3 ve Zen 2'nin iki katı olan CPU çekirdeği başına 1MB L2 önbellekle geleceğini açıkladı.

Ryzen 7000, geliştirilmiş 5nm tasarımı sayesinde daha yüksek saat hızları da getiriyor. Şirket, 5GHz+ maksimum turbo saat hızlarına sahiptir, ancak bir demo videosunda AMD CEO'su Dr. Su, AMD'nin 5GHz altı sistemler üzerinde büyük bir sıçrama olan 5.5GHz'in üzerine çıkan ön üretim 16 çekirdekli Ryzen 7000 yongasını sergiledi.

Saat başına talimat (IPC) ve saat hızı iyileştirmelerinin bir sonucu olarak AMD, son nesle göre performansta %15'lik bir artış talep ediyor. AMD ayrıca, son neslin 14nm IOD'sinin yerine yeni bir 6 nm I/O kalıbı (IOD) sunuyor. Yeni IOD, AMD için bir ilk olan bir iGPU içeriyor. Bu, tüm Ryzen 7000 CPU'ların da APU olacağı anlamına gelir.

Ayrıca AMD, daha yüksek güç kullanımını da duyuruyor, ancak resmi SKU'lar henüz açıklanmadı. Ryzen 7000 CPU'lar, Ryzen 5000'deki 105W'dan bu nesilde 170W'a kadar izin vermelidir. Şirket, Intel'in Alder Lake CPU'ları gibi resmi olarak PCIe 5.0 için de destek ekledi.

2022 sonbaharında tam bir perakende lansmanı planlanıyor.

AMD, masaüstü CPU'lar için yaptığı büyük duyurunun yanı sıra, bütçe dizüstü bilgisayarlar için yeni APU'ları da tanıttı. "Mendocino" kod adlı bu yeni işlemciler, ana akım, yüksek hacimli Windows ve ChromeOS dizüstü bilgisayarları hedefliyor.

Mendocino'nun piyasaya sürülmesiyle, AMD'nin APU'ları, RDNA 2 tabanlı GPU'su sayesinde nihayet şirketin GPU serisiyle güncel olacak. 4 Zen 2 çekirdeğe sahip nispeten küçük bir yongadır.

CPU çekirdek sayısından farklı olarak AMD, beklenen GPU çekirdek sayısını açıklamadı ancak amaçlanan pazar göz önüne alındığında sayı çok yüksek olmayacak. Bunun nedeni, bu yongaların, güç açısından verimli ve ucuz olurken giriş seviyesi performansı sağlamasıdır. AMD, Mendocino destekli dizüstü bilgisayarların karışık kullanımla 10 saatten fazla pil ömrüne ulaşabileceğini söylüyor.

Yeni APU, LPDDR5 bellek tarafından beslenecek, ancak AMD, çift kanallı mı yoksa dört kanallı bir bellek veriyolu mu olacağını açıklamadı, ancak ikincisi daha muhtemel.

Mendocino APU'ları bu yılın 4. çeyreğinde piyasaya çıkıyor, bu da AMD ve ortaklarının bu yıl Aralık ayının sonuna kadar dizüstü bilgisayarları gönderebilecekleri anlamına geliyor. 399 - 699 $ dizüstü bilgisayarlarda bulunacak.