Amazon, Roomba elektrikli süpürge üreticisi iRobot'u 1,7 milyar dolara aldı

Amazon, Roomba elektrikli süpürge üreticisi iRobot'u 1,7 milyar dolara aldı

Amazon, Roomba elektrikli süpürgesinin arkasındaki firma olan iRobot'u satın aldığını duyurdu. Anlaşmaya göre Amazon, iRobot'un net borcu da dahil olmak üzere toplam 1,7 milyar dolarlık nakit işlemde hisse başına 61 dolar ödeyecek. Anlaşmanın tamamlanması için iRobot'un hissedarlarının anlaşmayı kabul etmesi ve düzenleyicilerin de onaylaması gerekecek.

iRobot'un CEO'su Colin Angle, anlaşmanın tamamlanmasının ardından görevine devam edecek. Şirketi zaten bildiği için, Amazon'un iRobot'u büyük baş ağrıları olmadan çalıştırmaya devam etmesine izin veriyor. Satın alma, ürün yelpazesi genişledikçe Amazon'un akıllı ev pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek.

Anlaşma hakkında yorum yapan iRobot CEO'su Colin Angle şunları söyledi:

"iRobot'u başlattığımızdan beri, ekibimiz, Roomba ve iRobot OS gibi icatlara yol açan, müşterilerin hayatlarını kolaylaştıran yenilikçi, pratik ürünler yaratma misyonunu üstlendi. Amazon, insanları evde daha fazlasını yapmaya teşvik eden ince düşünülmüş yenilikler yaratma tutkumuzu paylaşıyor ve ekibimizin misyonumuzu sürdürmesi için daha iyi bir yer düşünemiyorum. Amazon'un bir parçası olmaktan ve önümüzdeki yıllarda müşteriler için birlikte neler yapabileceğimizi görmekten büyük heyecan duyuyorum."

Amazon da anlaşmadan oldukça heyecanlı görünüyor. E-ticaret devi, iRobot ile çalışmaya ve insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olacak yeni yollar bulmaya hevesli olduğunu söyledi. İRobot'un engellerden kaçınma, toplama kutusunu otomatik olarak boşaltma ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok zor sorunu çözdüğünü söyledi. Amazon, Kindle'larını uygun bir fiyata sunma konusunda iyi bir iş çıkarıyor, bu nedenle Roomba elektrikli süpürgelerinin maliyetini de düşürebilirse, yine de oldukça pahalı olabilen ilginç olacaktır.