Aileler TikTok'a Karşı Tepkili! Çocukları TikTok'tan Zarar mı Görüyor?

Aileler TikTok'a Karşı Tepkili! Çocukları TikTok'tan Zarar mı Görüyor?

TikTok, son zamanların en büyük tepkisini Twitter üzerinden aldı. Aileler, TikTok'ta vakit geçirmenin çocukları açısından zararlı olduğunu söylüyor. TikTok'un kapatılması gerektiğini belirterek kampanya başlattılar.

TikTok uygulaması, kısa süre içerisinde milyonlara ulaşmıştı. Bir anda Instagram ve Youtube gibi önemli platformlara rakip haline gelen TikTok, beraberinde bazı sorunları da getirdi. Yönetimde sıkıntılar olduğu ve çocukların uygulamanın zararlı kısımlarıyla daha çok ilgilendiği iddia ediliyor. Özellikle de çeşitli akımlar kişilere direkt olarak zarar verebilmekte. Akımları denerken yaralanma riskinden toplum huzurunu bozmaya kadar pek çok detay yer alıyor. Peki TikTok'a karşı yapılan suçlamalar neler? Aileler, Twitter hesapları üzerinden başlattıkları kampanyada TikTok'un kapatılması gerektiğini savundu. TİkTok uygulaması hakkında olumsuz içerikler paylaşıldı.

Çocuklar TikTok'tan Etkileniyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklar çok kolay bir şekilde yetişkinler için olan TikTok videolarını rahatlıkla izleyebiliyor. Yaş kısıtlaması bulunsa da aslında bakarsanız yaşınızı farklı göstermek üye olmak için fazlasıyla yeterli. Dolayısıyla uygulamanın yapa zekası yetersiz kalıyor. TikTok'taki tek sorun bu da değil. Videolar içerisinde şiddet ve nefreti aşılayabilecek bazı videolar da bulunmakta. Yetişkin insanlar için daha az problem olabilecek bu içerikler, çocukların bilinçaltını etkileyebilir. Aileler bu soruna dikkat çekerek yapılması gerekenin TikTok'un kapatılması olduğu görüşündeler.

tiktok.jpg

Twitter'dan Seslerini Duyurdular

Ailelerin seslerini duyurmak için Twitter'ı seçtiği görüldü. Whatsapp ve Instagram'da yaşanan kesintiden sonra kullanıcıların önemli bir kısmı Twitter'ı tercih etmişti. Tüm bu gelişmelerle beraber uluslararası kamu oyu oluşturmak için Twitter'ın en uygun sosyal medya platformu olduğu görülüyor. Yapılan etiket çalışmaları kısa süre içerisinde milyonlara ulaşabilmekte. Bir yandan TikTok'un da bu tarz ithamlara karşı bir cevabı bulunmakta.

TikTok Aksini Savunuyor

TikTok'a göre ise kural dışı hareketler sergileyen kullanıcıların tespiti için özel bir çalışma ekibi oluşturulduğu belirtilmekte. Yani düzenin sağlanması için yoğun bir çaba harcanıyor imajı veriliyor. Ancak söz konusu gelişmelere bakılırsa TikTok'un yetersiz kaldığı düşüncesi oluşabilir.

Ailelere de İş Düşüyor!

Aileler, TikTok uygulamasını kullanan çocuklarını takip etmeliler. Eğer olumsuz içerikler izliyor ve sağlığına zarar verecek şekilde vakit geçiriyorsa buna ebeveyn müdahalesi gerekebilir. 18 yaş altı çocukların kullanımı sakıncalı ise TikTok ve aileler başta olmak üzere hızlı bir şekilde önlem almalılar. Çünkü bazı akımlara ulaşmak gerçekten çok kolay ve ruh sağlığını kötü etkileyebilir. TikTok'un global anlamda tepki alması, gizlilik seçeneklerinde değişime gitmesini sağlayabilir. Son zamanlarda küçük yaşlı kullanıcılar için alınan birkaç önlem dikkat çekmişti. ByteDance, gerçekten de bu sorun için çabalıyor ancak ne kadar yeterli tartışılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler