Adobe, rakibi Figma'yı 20 milyar dolara satın alıyor

Adobe, rakibi Figma'yı 20 milyar dolara satın alıyor

Son zamanlarda çok sayıda başarılı, devam eden ve başarısız satın alma girişimi gördük. Bu, Sony'nin 3,6 milyar dolarlık başarılı bir şekilde Bungie'yi satın almasını, Microsoft'un devam eden Activision Blizzard'ı 70 milyar dolara satın almasını ve Elon Musk'ın Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolarlık başarısız - ama yine de ateşli bir şekilde tartışmalı - satın almasını içeriyor. Adobe, rakibi Figma'yı 20 milyar dolara satın alırken, bugün bu listeye bir başka büyük satın alma daha ekleyeceğiz.

Adobe, yarı nakit ve yarı hisse senedi anlaşmasının 20 milyar dolar değerinde olduğunu ve satın almanın her iki şirketin müşterileri için ortak yaratıcılığı hızlandırmayı amaçladığını söylüyor. Odak noktası, Adobe'nin bulut uzmanlığı tarafından desteklenen web çözümlerini geliştirmektir. Adobe şunları kaydetti:

Adobe ve Figma birlikte yaratıcılığın ve üretkenliğin geleceğini yeniden tasarlayacak, web'de yaratıcılığı hızlandıracak, ürün tasarımını geliştirecek ve yaratıcı, tasarımcı ve geliştiricilerden oluşan küresel topluluklara ilham verecek. Birleşik şirket, müşteriler, hissedarlar ve sektör için önemli bir değer yaratmak için muazzam, hızlı büyüyen bir pazar fırsatına ve yeteneklerine sahip olacak.

Her iki şirketin de müşterilere çeşitli platformlarda tasarım araçları sunma alanında önemli oyuncular olduğu düşünüldüğünde, satın alma, rekabete aykırılık konusunda kesinlikle ilginç sorular ortaya çıkarıyor. Figma internette oldukça popüler olmasına rağmen, masaüstü ve mobilde de uygulamaları var. Benzer şekilde, yaratıcı izleyiciler için profesyonel araçlar paketi hem kurumsal hem de kişisel kullanım pazarında oldukça popüler olduğundan Adobe'nin çok az tanıtıma ihtiyacı vardır.

Böyle büyük bir satın almanın potansiyel olarak karşılaşabileceği engeller henüz görülmedi. Örneğin Microsoft, devasa Activision Blizzard'ı satın almasıyla ilgili olarak Birleşik Krallık düzenleyici Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) ile oldukça zor bir dönemden geçiyor.

Anlaşmanın, düzenleyici ve paydaş onaylarına tabi olarak 2023'te kapanması bekleniyor. Bu gerçekleşene kadar her iki şirket de bağımsız olarak çalışmaya devam edecek. Bununla birlikte, anlaşmanın kapanmasının ardından, Figma'nın kurucu ortağı ve CEO'su Dylan Field, Adobe'nin Dijital Medya başkanı David Wadhwani'ye rapor verirken Figma ekibine liderlik etmeye devam edecek. Field, ayrı bir blogda, operasyonlar açısından Figma'nın olduğu gibi çalışmaya devam edeceğini, ancak her iki şirketin de müşterilerine en iyi değeri sunmak ve daha hızlı büyümenin yollarını bulmak için işbirliği yapacağını vurguladı.