Adobe, Görsel Yanlış Bilgilerin Yayılmasıyla Mücadeleye Yardımcı Olan Yeni Vizyonunu Açıkladı

Adobe, Görsel Yanlış Bilgilerin Yayılmasıyla Mücadeleye Yardımcı Olan Yeni Vizyonunu Açıkladı

Avrupa Komisyonu'nun büyüyen sorunu çözmek için sıkı politikalar getirdiğini duyduktan sonra, yanlış bilgiyle mücadele ateşi dijital dünyaya yayıldı.

Mücadeleye katılan en son firma, görsel yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek için açık kaynak temalı bir manevra yayınlayan Adobe'dir.

Şirket kısa süre önce planlarıyla ve günümüzün modern dijital dünyasında birçok kişinin büyük bir sorun olarak gördüğü yanlış bilginin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak ne kadar parlak bir vizyona sahip olduğunu halka arz etti.

Ancak bununla birlikte, şirketin yeni araçlarına, isimlerini tüm işlerinde sabit tutmanın bir yolu olarak da bakılıyor.

Adobe'nin projesi ilk olarak 2019'da konuşulurken, sonunda CAI girişiminin birçok insana gerçekten fayda sağlayabileceğini düşündüğü çığır açan teknoloji hakkında bir teknik inceleme yayınladığını görüyoruz.

Firmanın yazılımına entegre edildikten sonra şirket, donanım endüstrisindeki farklı haber odaları ve yapımcılarla bağlantılar kurmayı umuyor. Bu, vizyonlarını daha evrensel hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Peki Adobe'nin büyük planları tam olarak nedir, çoğunuzun düşünmesi gereken bir soru mu?

Eh, üç ayrılmaz parçadan oluşan açık kaynaklı bir araç takımı ile ilgisi var. Bu şekilde, açıktayken de yeni teknolojiyi çok sayıda insanın eline geçirmeyi umuyor.

Ortak öğeler arasında, tarama sırasında gerekli kimlik bilgilerinin görüntülenmesine yardımcı olan JavaScript, farklı akıllı telefon uygulamaları için komut satırı yardımcı programları ve içeriğin uygun kimlik bilgileriyle sağlandığını doğrulayabilen masaüstü uygulamaları bulunur.

Yeni sistem, dosyalara ve bunların nasıl üretilip düzeltildiğine ilişkin verileri de kaydedebilir. Yeni sistem onay aldığında, farklı sosyal medya uygulamaları, yeni sayfalar ve resim düzenleyicilerdeki bilgilere içerik kimlik bilgilerinin eklendiğini görebiliriz.

Evet, tespit süreci kolay değil ve 'iyi adamların' zafer kazanması zor. Ancak çevrimiçi yayınlanan materyalin gerçekliğini kanıtlamak için bu kadar çaba sarf ettiğinizde, genel olarak yüksek başarı oranları görüyoruz.

Bu yeni sistem, Adobe'nin BBC, Microsoft, Twitter ve Intel gibi dijital dünyadaki çeşitli ortaklarla yaptığı bir işbirliğidir. Ancak şimdi, Nikon ve Wall Street Journal gibi sektördeki bazı isimlerin de Adobe'nin vizyonunu ve taahhüdünü gerçek bir başarıya dönüştürmek için çoğunluğa katıldığını görüyoruz.

Yeni araçları edindikten sonra, farklı platformların Adobe'nin Java Script'ini, görüntülerin kimlik bilgileriyle görüntülenmesiyle kolayca eklediğini görebildik. Bu, sayfanın sağ üst tarafında görülen bir fare sembolü şeklinde ortaya çıkacaktır.

Buradaki hedefi görmek oldukça kolay. Bu da bilginin görsel olarak yanlış temsil edilmesiyle mücadele etmeyi gerektirir. Günümüzün mükemmel bir örneği, Ukrayna'daki savaştan görüntülerin yayınlanma ve dağıtılma şekli olacaktır.

Ayrıca, bir zamanlar farklı kaynaklar tarafından çalınan ve satışlardan elde edilen kârın hiçbir zaman gerçekten hak edenlere gitmediği işleri için insanlar için büyük bir şans.

Çerçevenin güçlü olması ve altyapının dünyanın önde gelen görüntü düzenleme sistemlerinden biri tarafından doğru bir şekilde yapılması nedeniyle bunun geleceğin bir başarı öyküsü olduğunu görebiliriz.

Ayrıca, Adobe'nin orijinalliğin önemi ve görsel yanlış bilgilendirmeyle ilgili büyük sorunlar hakkında başkalarını eğitmeye ne kadar hevesli olduğu hakkında daha fazla rapor duyuyoruz. Bu, toplumun iyiliği için bir değişiklik istediklerinin açık bir kanıtı ve bundan daha iyi bir şey düşünemiyoruz.