ABD Kullanıcı Verilerini Çin ile Asla Paylaşmayacak

ABD Kullanıcı Verilerini Çin ile Asla Paylaşmayacak

ABD Kongresi önünde ilk kez ifade veren TikTok CEO'su Shou Zi Chew, kısa video oluşturma platformunun ABD'deki kullanıcı verilerini asla Çin ile paylaşmayacağını söyledi. Ancak Kongre TikTok'u yasaklama konusunda her zamankinden daha kararlı görünüyor.

TechCrunch'ın haberine göre, Perşembe günü geç saatlerde düzinelerce Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi üyesinin karşısına çıkan Chew, şirketin gizliliği artıracağı ve ABD kullanıcı verilerine "yetkisiz yabancı erişim" olasılığını önleyeceği konusunda güvence verdi.

Chew, "TikTok'un kurumsal yapısının onu Çin hükümetine borçlu kıldığı ya da ABD'li kullanıcılar hakkındaki bilgileri Çin hükümetiyle paylaştığı yönündeki yanlış inanıştan kaynaklanan endişeler olduğunu anlıyorum," dedi.

Komite üyelerine "Bu kesinlikle doğru değil" dedi.

"Şunu açıkça ifade etmeme izin verin: ByteDance Çin'in ya da başka bir ülkenin ajanı değildir," diye vurguladı Chew.

Chew daha önce yayınladığı bir videoda 150 milyon Amerikalıdan oluşan TikTok topluluğunu yasak konusunda uyarmıştı.

Chew, "Bazı politikacılar TikTok'u yasaklamaktan bahsetmeye başladı," dedi. "Şimdi bu TikTok'u 150 milyonunuzun elinden alabilir."

Oturum sırasında Komite Başkanı Cathy McMorris Rodgers, Amerikalıların mahremiyetlerinin ne ölçüde tehlikeye atıldığını ve "verilerinin ByteDance'ın sahibi olduğu TikTok'un Çin ile olan ilişkisi tarafından manipüle edildiğini" bilmeyi hak ettiklerini söyledi.

Rodgers Chew'e, "Daha da kötüsü, TikTok gibi büyük teknoloji şirketlerinin zararlı algoritmalar kullanarak çocukları kâr amacıyla istismar ettiklerini ve onları internette tehlikeli içeriklere maruz bıraktıklarını biliyoruz" dedi.

Komite ayrıca Chew'e TikTok'un uygulamadaki çocukları korumak için aldığı önlemler konusunda da baskı yaptı.

Joe Biden yönetiminin, TikTok'un sahibi olan Çin merkezli ByteDance'ın kısa video yapma uygulamasındaki hisselerini satmasını ya da olası bir yasakla karşı karşıya kalmasını talep ettiği bildirildi.

12 ABD Senatöründen oluşan bir grup, şimdi Beyaz Saray'ın desteğini alan ve Başkan Biden'a TikTok'u ülke çapında yasaklama yetkisi verebilecek yeni bir yasa tasarısı açıkladı.