ABD Dijital Reklam Sektörü Güçlü Büyüme Görüyor, %35 Artıştan Sonra 2021'de 189 Milyar Dolara Ulaştı

ABD Dijital Reklam Sektörü Güçlü Büyüme Görüyor, %35 Artıştan Sonra 2021'de 189 Milyar Dolara Ulaştı

Dijital reklam endüstrisi, diğer pazarlama biçimlerini tamamen geride bıraktı, öyle ki, müşterileri için reklam kampanyaları oluşturmaya çalışan birçok pazarlama firmasının tek odak noktası haline geldi. PwC'nin yakın tarihli bir raporunda, sektörün 2021'de %35 büyüyerek toplam 189 milyar dolarlık bir değere ulaştığına dikkat çeken son iki yılda, dijital reklamcılık 2006'dan beri görülmeyen rakamlarla büyüdü.

Tüm bunlar söylenmiş ve artık yoldan çıkmışken, bu büyümenin çoğunun dijital alanlardaki video tabanlı reklamlar tarafından körüklendiğini belirtmek önemlidir. OTT, CTV ve yayın şirketleri tarafından satın alınan reklamları bir araya getiren bu sektör sektörü, genel olarak endüstriden bile daha hızlı büyüdü ve toplam piyasa değerini %50,8 artırarak 40 milyar doların biraz altına veya kesin olarak 39.5 milyar dolara ulaştı. Araştırmayı yürütmek için PwC'yi işe alan şirket olan IAB, bu büyüme oranının tüm beklentilerini aştığını belirtti.

Dijital video reklamcılığındaki bu tür bir büyüme etkileyici, ancak durumun böyle olmasına rağmen, tüm dijital reklam sektörleri arasında en yüksek büyüme oranını görmedi. Bu onur, %57,9'luk bir büyüme oranına tanık olan dijital sese aittir, ancak toplam değeri 4,9 milyar ABD doları hala videonunkinin çok küçük bir parçasıdır. Ne olursa olsun, dijital ses, yeni pazarlama yatırımları için bir yuva olarak şekilleniyor.

Sosyal medya siteleri de oldukça sağlıklı bir büyüme oranı gördü ve değerleri tüm sektörlerden toplamın en büyük payı olan 57,7 milyar dolara yükseldi. Meta'nın düşüşüne rağmen Snapchat ve TikTok'ta görülen büyüme, sosyal medyanın pazarlamacılar için değerini artırmaya devam etmesine yardımcı oldu.

İnternet ekonomisi ABD ekonomisinden daha hızlı büyüyor ve şu anda küresel süper gücün multi-trilyon dolarlık ekonomisinin %12'si çeşitli internet hizmetlerine ve endüstrilerine dayanıyor. Daha fazla iş internete kaydıkça bu oranın artmaya devam etmesi ihtimali var.