ABD, Amazon'un iRobot'u Devralmasına İlişkin İncelemesine Başladı

ABD, Amazon'un iRobot'u Devralmasına İlişkin İncelemesine Başladı

Politico'nun Cuma günü bildirdiğine göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu, anlaşmanın antitröst yasasını ihlal edip etmediğine karar vermek için Amazon.com'un 1,7 milyar dolarlık robot vakum üreticisi iRobot Corp'u devralmasını incelemeye başladı.

Politico Cuma günü, konuya aşina olan kişilere atıfta bulunarak, ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun, Amazon.com'un robot elektrikli süpürge üreticisi iRobot Corp'u 1,7 milyar dolarlık devralma anlaşmasının antitröst yasasını ihlal edip etmediğine karar vermek için incelemeye başladığını bildirdi.

Raporda, ABD anti-tröst kuruluşunun iRobot incelemesinin geniş kapsamlı olduğu ve hem kafa kafaya rekabeti hem de anlaşmanın Amazon'un hem bağlı cihaz pazarında hem de genel olarak perakende pazarındaki pazar payını yasadışı bir şekilde artırıp artırmayacağını da içereceği belirtildi.

Amazon yorum yapmayı reddetti, iRobot ve FTC ise Reuters'in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

E-ticaret devi, Alexa sesli asistanını sergileyen daha fazla hoparlör ve 2018'de satın aldığı Ring'den ev güvenlik kapı zilleri ve kameralarla cihaz serisini istikrarlı bir şekilde genişletti.

Ağustos ayında Amazon, robotik elektrikli süpürge Roomba'nın üreticisi iRobot'u satın almak için hisse başına 61 dolarlık tamamı nakit anlaşmasını duyurdu.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, akıllı ev cihazları ahırını genişletmenin yanı sıra e-ticaret devinin sanal sağlık hizmetini genişletmek ve ilk kez fiziksel muayenehaneleri eklemek için bastırıyor.

Temmuz ayında çevrimiçi perakendeci, birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı One Medical'i satın almayı kabul etmişti.

Cuma günü One Medical, ABD anti-tröst kurumunun şirketten ve Amazon'dan birinci basamak sağlayıcısının çevrimiçi perakendeci tarafından 3.49 milyar dolarlık satın alınması hakkında daha fazla bilgi istediğini söyledi.