XCOM Chimera Squad İncelemesi

XCOM Chimera Squad İncelemesi

XCOM Chimera Squad,

XCOM

serisinin üçüncü oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun temel özelliklerinden bahsedecek olursak öncelikle yakın gelecekte geçen bir öykü bizleri bekliyor. Filmlerden aşina olduğumuz uzaylı istilası gerçekleşmiş ve insanlık zor durumda bulunuyor. Kurtuluş için bize büyük iş düşüyor ve gizli bir üsse sahibiz. Bu üstte tamamen gizli, teknoloji alanında ileri seviye bir örgütün yöneticisi konumundayız. Bizim kararlarımız ve uzaylı yaratıklarla mücadelemiz aynı zamanda insanlığın gidişatını etkileyecek. Fırsat buldukça acemi gönüllüler alıyoruz ve bunlardan ajanlar, askerler yaratıyoruz. Çatışmalar aksiyon puanına ve kare kare ilerlemeye dayalı. Vuruş isabeti olasılıklarına göre sıra tabanlı olarak gerçekleşiyor.

Sağlık puanları azalıyor ve sağlık puanı azalan askerlere tıbbi destek sağlamazsak elveda ediyoruz. Üs inşası oldukça önemli. Sıra ile araştırma, geliştirme, izleme, istihbarat gibi konularda kullanılacak odalar, salonlar hazırlanıyor. Dünya haritası üzerinde aynı günde iki veya üç görev geliyor. Görevi tamamladığımız bölgede düşman tehditleri azalırken ulaşamadığımız bölgelerdeki düşman tehdidi artar. Eğer tehlike düzeyi belli bir seviyeye ulaşırsa oyunu kaybediyoruz. Çatışmalar haricindeki zamanımız sıra tabanlı olarak uzaylı düşman tahditlerini azaltma, askerlerimize seviye atlatma, teçhizatlarını geliştirme, üssümüzdeki mekanları geliştirme gibi çeşitli faaliyetlerle geçiyor. Çatışmalarda genellikle karşı tarafı bir anda göremiyoruz. Savaş sis adı verilen karanlık yerler açılana kadar karşı taraf netleşmiyor.

XCOM Chimera Squad oyununda bölümler ilerledikçe daha zorlu görevler geliyor. Türlü türlü, yenilmesi zor düşmanlar ortaya çıkıyor. Bunlar olağanüstü yeteneklere sahip şekilde karşımıza çıkıyor ve mücadele ederken adeta yoruyorsunuz. Defalarca vurmanıza rağmen zarar görmemeleri karşısında adeta çıldırıyorsunuz.

XCOM Chimera Squad Yenilikleri

XCOM Chimera Squad aslında XCOM 2’nin yan hikayesi gibi. Olaylar ve hikâye biraz daha sade, biraz daha basit şekilde ilerliyor. Senaryo daha düz ilerliyor. Dünyada değil de City 31 adlı bir kurgu şehirde yaşanıyor. Harita üzerinde dokuz mahalleden birisinde unrest 5 seviyesinde kalır ise şehir anarşisine artı bir eklenyor. Toplamda 19 şehir anarşisinde oyunun kaybedeni oluyorsunuz.

XCOM Chimera Squad ile birlikte üs kurma olayı değiştirilmiş, tamamen kaldırılmış. Ajanlarımızın özel odaları, özel görevleri, ürün geliştirmeleri hazır geliyor. Ana menüde yer alan renkli çubuklara tıklayıp bu kısımlara girebiliyor, hızlı şekilde tercih yapabiliyorsunuz. Oyunda yine bazı kaynaklara ihtiyacınız var. Bunlar; istihbarat, nakit para ve elerium adlı bir hammadde. Başlangıçta istihbarat oldukça önemli. Çünkü mahallelerdeki unrest düzeyini kısmen düşürmeyi başaran güvenlik ekiplerini istihbarat sayesinde alıyorsunuz. Gelişmeleri de yine istihbarat sayesinde öğreniyorsunuz.

Oyunda ajanlarımız özgeçmişleriyle, esprili diyaloglarıyla hazır geliyor. Yetenekleri beş seviyede bir açılıyor. İki üç seviyede bir iki yetenek arasında birini seçmek durumunda kalıyorsunuz. Daha önceki serilerde kalıcı ölüm vardı. Bunda öyle bir şey yok. Bayılıyorlar ve o sırada kanamayı durduramazsanız görev başarısızlıkla neticeleniyor. Eğer ölmeden saf dışı kalırsa ve görev arası varsa yedek oyuncu hüviyetinde android robotlar devreye giriyor.

XCOM Chimera Squad ile öncekiler arasında çatışmalarda da bazı farklılıklar var. Açılışları ani baskınla yapıyorsunuz. Ronin, necromancer, büyücü gibi sorunlu rakiplerinizi önceden yok edebilirseniz veya hasar verebilirseniz avantaj elde ediyorsunuz. Görevler ilerledikçe zorluk seviyeleri artıyor. Köklerine kibrit ve elerium suyu ekmeniz gereken üç rakip örgütün de farklı mini bossları, fedaileri bulunuyor. Değişik taktikler kullanmak, strateji geliştirmek gerekiyor.

Sacred Coil adlı bir örgüt bol miktarda mech, android gibi robotlar kullanıyor. Zırhları çok güçlü ve bunların zırhlarını delebilmek için zırh delici mermi kullanmak gerekiyor. İnsansı rakiplerde Shelter ve Verge gibi ajanların zihin kontrol yeteneklerinden istifade ediliyor.

Sonuç Olarak

XCOM Chimera Squad oynarken keyif alabilirsiniz. Fakat ne yaptığınızı, nerede ne yapacağınızı bilmenizde fayda var. Aksi taktirde normal seviyelerde dahi ajanlarınız yara alabiliyor. Güçsüz kalabiliyor. Ortalama 25 saatlik keyifli bir zaman dilimi sizleri bekliyor.