West of Dead İncelemesi

West of Dead İncelemesi

West of Dead, 18 Haziran 2020 tarihinde oyun severlerin karşısına çıktı. Macera, aksiyon türündeki oyunun yapımcısı, Upstream Arcade. Dağıtımcılığını ise Raw Fury yapıyor. West of Dead, oyun severleri Vahşi Batı’da bol ölümlü bir maceranın içine davet ediyor.

West of Dead’ta ana karakterimiz William Mason, öldürülmüş bir silahşordur. Ölüm uykusundan karanlık bir zihinle uyanır ve Purgatory’de dolanıp tekrar tekrar ölüp diriliyor. Zaten purgatory de Araf demek. Dolayısıyla ölümle yaşam arasını ifade ediyor. Oyunda ise bir bölgenin adı olarak karşımıza çıkıyor. Kahramanımızın her ölüp dirilişinde bizler maceraya biraz daha ısınıyor, biraz daha gizemli dünyaya savruluyoruz. Amacımız gizemli valizi bulmak ve Purgatory’de sıkışan ruhları buradan nasıl çıkarabileceğimizi keşfetmek.

Etkileyici Bir Atmosfer Sunuyor

Oyundaki mekanlar vahşi batının dönem ruhuna uygunluk gösteriyor. Dönemin madenlerini andırır tarzda, sadece birkaç küçük fenerle aydınlatılıyor. Wyoming’te yer alan Purgatory Gulch da zaten Araf Çukuru manasına geliyor. Maden yatağı içerisinde karakterimiz çeşitli silahlarla kuşanıyor. Bu silahlar dönemin ruhuna uygun şekilde tüfekler, altıpatlar tarzı ağırlıkta.  Bütün bunları tamamlayan müzikler de temaya uygun biçimde karşımıza çıkıyor. Aslında oyunun en başarılı yönlerinden birisi tam da bu: başarılı bir atmosfer oluşturuyor ve bizi her yönüyle atmosferin içine dahil edip yakalamayı başarıyor.

West of Dead oyununda karanlık sadece atmosfere katkı sunmakla kalmıyor. Çatışmaların da bir parçasına dönüşüyor. Çoğu zaman karanlık köşelerde bekleyen düşmanların saldırısına maruz kalıyorsunuz ve düşmanlarınızı göremeden kör atışlar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bir nevi rast gele atış yapıyorsunuz; fakat bunlar her seferinde düşmanlarınıza isabet etmeyebiliyor. Bu noktada yapmanız gereken ışığı açıp ortamı aydınlatmak. Bunun için ışık kaynağına doğru ilerlemeye çalışıyorsunuz ve ulaşabilirseniz ışığı açıp ortamı aydınlatıyorsunuz. Bunu yaptığınız anda hem düşmanlarınız görünür oluyor hem de kısa süreli bir hareketsiz kalışlarından faydalanma fırsatı elde ediyorsunuz. Yeterince hızlı davranabilirseniz donup kaldıkları o kısacık anda onları indirip yeni düşmanların peşinden gidebilirsiniz.

West of Dead oyununda ilerledikçe yeni deneyimler karşınıza çıkıyor. Yakın dövüş kısımları ile karşılaşıyorsunuz. Bölümler ilerledikçe yakın dövüşler artıyor. Buna karşın çatışmaların ana mantığı siper almak ve ateş etmek üzerine bina edilmiş, yani hem hayatta kalmalı hem can almalısınız. Fakat siper aldığınız yerde sürekli kama ve oradan ateş etme şansını bulunmuyor. Düşman ateşleri bir süre sonra siperimizi parçalıyor. Üzerinize patlayıcılar da atıldığı için elinizi çabuk tutmalı, siperlerin ardına saklanıp ateş etmeli ve kısa sürede yeni siper bularak ilerlemeye çalışmalısınız. Düşmanlarınızı bir an önce indirmek için taktikler geliştirmelisiniz.

West of Dead’ta bu tür oyunların genelinde olduğu gibi ilerledikçe yeni silahlar edinebiliyorsunuz. Hem silahlarınızın hem karakterinizin özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Bunun için karşınıza tüccarlar çıkıyor ve bunlarla alışveriş yaparak gelişiminizi devam ettire biliyorsunuz.

Alışveriş yaparken kullanabileceğiniz kaynaklardan birisini öldürdüğünüz düşmanlarınızdan topladığınız günahlar oluşturuyor. Her bölümün sonunda bu günahların tamamını harcayıp sonraki bölüme geçiş yapabiliyorsunuz.

West of Dead Strateji Geliştirmeye İmkan Veriyor

Silah olarak oldukça çok seçenek var. Çoğu kişi en güçlü olanlara yönelmeyi tercih edebiliyor. Fakat en güçlü silahlarda şarjör doldurma süreleri biraz uzayabiliyor. Oyunun hızlı akışı içerisinde de bu size olumsuzluk yaratabiliyor. Düşmanlarınız üzerinize ateş yağdırırken siz şarjör doldurmakla zaman kaybedebiliyorsunuz. Hem güçlü etkisi olan hem de hızlı şarjörü doldurulabilen silahlar mevcut. Bunlar arasından bir seçim yaparak kombinasyonunuzu daha sağlam oluşturabilirsiniz.

West of Dead oynadığınız sürede dinamit tarzı silahların da zaman zaman sahibi olabiliyorsunuz. Bunları hemen kullanmak yerine ihtiyaç duyacağınız ana saklarsanız bölüm sonlarına daha rahat ulaşabilirsiniz. Onlarca mermi yağdırıp boşa gittiğini görmek yerine tek bir patlayıcı ile düşmanlarınızı alt edebilirsiniz. Hele ki bazı yerlerde nişan almak oldukça güçleşiyor. Bu noktada patlayıcılarınız elinizde olursa işinizi kolaylaştırıyor.

Sonuç olarak Vahşi Batı temalı West of Dead oluşturduğu atmosferle ilgi çekiyor. Seslendirme konusunda da oldukça etkileyici. Oyundaki müzikler temayı tamamlıyor. Fakat şimdilik ilerleyen kısımlarda zaman zaman tekrara düştüğü ve teknik aksaklıklar oluşturduğu da gözden kaçmıyor. Yeni güncellemeler ile bunların giderileceğini tahmin etmek pek güç değil. Bu tarz oyunları sevenler deneyimleyebilir. İyi eğlenceler.

West of Dead Sistem Gereksinimleri

West of Dead Düşük Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7

İşlemci: Intel i5-4460 CPU / AMD FX-8350

Bellek: 4 GB RAM

Grafik: Nvidia Geforce GTX 1030 / Radeon RX 550

DirectX: Versiyon 11

Depolama: 1 GB Depolama

West of Dead Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10

İşlemci: Intel Core i5-9400 / AMD Ryzen 5 3400G

Bellek: 8 GB RAM

Grafik: Nvidia Geforce GTX 1060 / Radeon RX 580

DirectX: Versiyon 11

Depolama: 1 GB Depolama

Farklı oyun mu arıyorsunuz Oyun inceleme sayfamızdan istediğiniz oyuna göz atabilirsiniz.