Sea of Thieves İnceleme

Sea of Thieves İnceleme

Sea of Thieves İnceleme, oyun dünyasının en köklü geliştiricilerinden birisi olan Rare tarafından oyun severlerle buluşturuldu. Ekip özellikle

Kinect

oyunlarına ağırlık veriyor ve yeni nesil oyunculara eşsiz deneyimler sunarak yoluna devam ediyor. Oldukça farklı bir deneyim sunan çalışmalara imza atıyor. Sea of Thieves yayınlandığı zaman tam da bunu yapmış, eşi benzeri olmayan bir oyun konsepti ile çıkmıştı. Hala da ilgiyle takip ediliyor.

Sea of Thieves, oyuncu olarak sizi açık denizlere götürüyor; fakat eliniz boş dönebilirsiniz. Oyunun grafikleri ve seslerinden bahsetmek gerekiyor. Bu noktada Rare sanatsal çalışmalara imza atmış. Adeta o güne kadarki en iyi deniz grafiğinin ortaya çıkarıldığını söyleyebiliriz. Adaların tasarımlarında ve sesler konusunda da aynı başarı devam ediyor. Fakat bütün bu güzellikler dışında içerikleri ve oynanış mekaniği bakımında bazı eksikleri yok değil.

Sea of Thieves İnceleme Kendi Hikayenizi Yazmalısınız

Sea of Thieves oyununa ilk girdiğinizde teması oldukça mest edici. Fakat bir süre sonra bunun genel kitleye hitap ettiğini, bunun için geliştirildiğini hissediyorsunuz. Yani genel bir oyuncu profiliniz varsa Sea of Thieves oynarken keyif alabilir, çoğu noktada şaşırabilir, kendinizi harika bir atmosfer içinde hissedebilirsiniz. Ama ileri seviye bir oyuncu iseniz birkaç saat içinde okyanusun içinde ne yaptığınızı, neden orada olduğunuzu sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Yukardaki varsayımımızın nedeni, oyunun görev yapısı ve oynanış dinamiklerinin hiçbir şekilde sığlıktan kurtulamaması. Birebir dövüşler var ve gemi savaşları yapıyorsunuz. Fakat bunlar sürekli birbirini tekrarlar nitelikte. Bu da sizi oyuna bağlanmakta zorluyor.

Sea of Thieves oyununda üç farklı görev yapısı yer alıyor. Bunlar Gold Hoarders, Merchant Alliance ve Order of Souls şeklinde ayrılıyor. Bu görevlerin hepsinin temelinde size devamlı aynı ödeller veriliyor. Her seferinde prestij puanı ve altın alıyorsunuz ve görevleri yaptıktan sonra yeni görevler alıyorsunuz. Kazandığınız paralarla da yeni kıyafetler, aksesuarlar alabiliyor, bunlarla şeklinizi şemalınızı değiştirebiliyorsunuz.

Gold Hoarders görevinde haritalara gidiyorsunuz. Buradaki yerlerde sandıkları bulmaya çalışıyorsunuz. Her ne kadar genel görevler birbirinin aynısı gibi görünse de zaman zaman bulmacalar farklılık gösteriyor. Bulduğunuz sandığa göre ödül kazanıyorsunuz.

Merchant Alliance görevlerinde hayvan türlerini adalarda bulmanız ve daha sonra NPC’ye götürmeniz isteniyor. Order of Souls’ta ise iskelet kaptanlarıyla savaşıyorsunuz. Bunları öldürmeniz ve kafataslarını ilgili kişiye götürmeniz isteniyor.

Çoklu Oynanabilen Bir Oyun

Sea of Thieves oyununu tek kişi oynayabileceğiniz gibi iki ya da dört kişi olarak da oynayabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla oynayarak keyfinizi katlayabilirsiniz. Oyunun mekaniği de zaten daha çok çoklu oynamaya göre tasarlanmış. Tek başına iken görevler daha zorlu oluyor ve küçük gemi ile büyük gemilere kafa tutabilmek adeta imkânsız. Büyük gemilere karşı küçük gemilerde görev paylaşımı yapmanız gerekiyor. Bir oyuncu dümende yer alırken diğer biri yelkenlere bakmalı. Birisi haritayı inceliyorsa bir başkası gözcülük yapmalı. Değilse bir anda düşmanlarınızın arasında kalabiliyor ya da kayalıklara çarptıktan sonra durumun farkına varabiliyorsunuz.  Bütün bunlara hazırlıklı olmalısınız.

Aslında Sea of Thieves size bir kısım hikâye ve bunun teknik detaylarını sunarken bir taraftan da kendi hikâyenizi yazmak durumundasınız. Arkadaşlarınızla oynarken görevler dışında da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Absürt eğlenceler eşliğinde zaman öldürebilirsiniz. Geminizi kişisel olarak süsleyebilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için çokça altın harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Sea of Thieves oynarken geminiz batar ya da parçalanırsa oyun size ceza vermiyor. Gemi ücretsiz şekilde yeniden doğabiliyor. Eğer hazineniz ya da değerli eşyalarınız yoksa diğer oyuncularla birlikte düşmanlarınızla kıyasıya mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz.

Sonuç olarak Sea of Thieves grafikler olarak, kurgu olarak ve videolar olarak tatmin edici görünebilir. Fakat bir süre sonra sıkılabilirsiniz. İlla ki sonuca odaklanırsanız alacağınız zevk azalır. Görevleri yan görevlerle birlikte düşünür, estetik ve maceraya aynı anda odaklanırsanız pişman olmazsınız. Arkadaşlarınızla birlikte hoş vakit geçirebilirsiniz.