Mafia III “Faster, Baby!” İncelemesi (PlayStation 4)

Mafia III “Faster, Baby!” İncelemesi (PlayStation 4)

“… Hatta mümkünse Deluxe Edition alın; çünkü 28 Mart’ta 3 farklı uzun hikayesinin ilki olan “Faster Baby!” yayınlanacak. Diğerlerinin ise tam tarihleri belli olmamakla birlikte Mayıs ve Temmuz aylarında yayınlanacakları duyuruldu.” diyerek sonlandırmıştım; Mafia III incelememi. Gerçekten de son derece eğlenceli ve ilk hikaye olmasına rağmen, içerik olarak oldukça zengin olan “Faster Baby!” incelememize başlayalım.

"Asıl oyunun incelemesi falan diyorsun; nerede bu inceleme birader?" demezsiniz belki; ama ben yine de şöyle yan cebinize koyayım.

(Ana oyun: Mafia III İncelemesi (PlayStation 4)

Çak Julio!

Season Pass incelememize, ana oyunun incelemesinde de yaptığım gibi, Mafia serisinin en iyi tarafı olan senaryo ile başlamak istiyorum. Oyunumuza, DLC paketi ile eklenen ve haritamızın güney batısında yer alan  “Sinclair Parish“e gidip Charles Laveau’yu ziyaret ederek başlıyoruz. Şunu belirteyim; eğer siyahi bir insansanız ve yolunuz Sinclair Parish’ten geçiyorsa vay halinize! Bildiğiniz üzere Mafia 3, Amerika’daki siyah-beyaz çatışmalarının olduğu zamanları konu edinmekte. Ve Sinclair Parish’te işler, her yerde olduğundan daha vahim durumda! Bölgenin şerifi “Walter ‘Slim’ Beaumont”, bölgeyi siyahlardan temizlemeye yemin etmiş bir ırkçı ve gördüğü her zenciyi ya öldürüyor ya da işkence edip öldürüyor. İşte olay tam burada başlıyor; Charles Laveau, bizden kızı Roxy Laveau ile iş birliği yapıp bu adamı ortadan kaldırmamızı istiyor. “Birader kızı ne alaka şimdi?” diye soruyorsanız, aslında çok klasik bir cevabı var. Roxy’nin buluşmak üzere olduğu Ezekiel Dandridge, Roxy’yi beklerken şerif Walter Beaumont tarafından öldürülür. Roxy'de bunun üzerine, “Onun kanını yerde koymam!” deyip şerifi öldürmek ister. Amacımız, şerifi ve yaverlerini Sinclair Parish’ten temizlemek.

Charles Laveau bir dönem, babamız olarak gördüğümüz Sammy Robinson için çalışmış biri. Haliyle bizde hatırı fazlasıyla mevcut. “O, vur desin; biz öldürürüz evelallah!

Bas gaza Lincoln bas gaza!

DLC hikayemizin tamamı, "araçla yapılan görevler" olarak adlandırılabilir. Tüm hikaye, bir kovalamaca diyebilirim. Asıl oyunumuzun incelemesinde de bahsettiğim gibi Mafia 3, inanılmaz sürüş mekaniklerine sahip. Her arabanın kendine has motor sesiyle Dualshock4'ünüzde farklı titremeler oluyor. Kum ve asfalt zemindeki gerçekçi sürüş farklılığı ise cabası. Bu özellikler kovalamaca sahnelerini zaten eşsiz kılıyordu; bunlara bir de kovalamaca esnasında tuzak kurma özelliği eklendi. İbre 120'yi gösteriyor -1968 senesi için çok bile-; arkamızda onlarca polis... O da ne? Yolun sol tarafında bir kamyonun arkasına bağlanmış uzun ve ağır borular. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi; oradan geçerken yapacağımız bir isabetli atış, arkamızdaki polisleri durdurmak için işimize yarayabilir. Elbette yeni polisler bir süre sonra size yetişebiliyor. Bunların yanı sıra rampalardan uçarken izlediğiniz muhteşem animasyonlar da cabası.

Uzun lafın kısası, arabaya atlıyoruz; bonus kafalı Roxy'yi sağ koltuğumuza alıyor ve gaza basıyoruz! Biz gaza bastıkça Roxy peşimizdeki polislere ve düşmanlara mermi yağdırıyor.

mafia 3

Yenilikler!

Oyunumuzun ilk DLC paketi olmasına rağmen, oldukça kabarık bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Araçlar

Mafia, araçlar konusunda her zaman olduğu gibi zevkli bir yapım ve beni yine şaşırtmadı. Asıl oyunun incelemesinde, “Oyunda araçlar 3 ana başlığa ayrılıyor; spor, arazi ve lüks tipi araçlar.” demiştim. Bu durum biraz değişti. Gelen ilk DLC paketi ile oyuna yeni bir araç sınıfı daha eklendi; “Sokak tipi araçlar”. Oyuna toplamda 4 araç eklenirken 2'si yeni sınıf olan sokak tipi araçlara, biri spor tipi araçlara ve bir diğeri ise lüks araçlar sınıfına eklendi.

[gallery td_select_gallery_slide="slide" columns="4" ids="21297,21300,21299,21296"]

Tek tabanca!

Bu DLC paketi ile oyunumuza bir adet silah da eklenmiş bulunuyor. Silaha, sadece DLC hikayesini tamamladıktan sonra erişim sağlayabiliyorsunuz. Daha evvel bahsettiğim gibi Mafia 3’te silahlar, bir telefon kadar uzağınızda. Hikayemizin baş karakterlerinden Roxy Laveau’ya ait olan “Silenced MK 1020”, gerçekten hoş bir deneyim sunuyor.

mafia 3 gun

Yeni Kıyafetler

"The Experience" ve "Blue Genius" isimli 2 adet kıyafet, gardolabımızdaki yerlerini aldılar. Bu kıyafetlerle birlikte artık 26 adet kıyafetimiz bulunuyor ve diğer DLC paketleri ile yeni kıyafetlerin geleceğine de eminim.

[gallery td_select_gallery_slide="slide" columns="2" ids="21335,21336"]

Yeni Bir Görev

DLC hikayemizin görev sayısı dokuz. Bunlar tamamlandıktan sonra, DLC hikaye de son bulmuş oluyor. Fakat ekstra bir görevimiz daha var; "Herbalist". Oyunun başlarında Roxy'nin dostu Mitch ile tanışıyoruz. Mitch'in uyuşturucu yetiştirdiği bir serası var ve bize, "Burada mal yetiştir ve sat; geliri kırışırız." şeklinde bir teklifte bulunuyor. Lincoln elbette New Bordeaux'un kralı olarak bu teklifi kabul ediyor. Bundan sonrası tamamen size kalmış. İster yetiştirip satın; isterseniz başka denizlere yelken açın.

mafia 3

Kupamı verin!

Oyuna, yeni gelen DLC hikayesiyle birlikte 10 adet kupa da eklenmiş oldu. Bunlar:

  • Herbalist
  • Mr. Green Thumb
  • That Good Connect
  • Campaign Strategy
  • Danger Close
  • Trap Game Strong
  • Another Brother Falls
  • Kickin' Up Dust
  • Ain't Nowhere Safer
  • Concerned Citizens

Kupaların içerikleri, spoiler verebileceği için açıklama yapmıyorum.

Mafia III DLC Paketi “Faster, Baby!” Alınmalı mı?

Kostüm ve araçların bolluğuna bolluk katan, kültleşen bir hikayeyi farklı bir şekilde işleyerek oyunun eğlencesine eğlence katan bir DLC hikayesi olduğunu söyleyebilirim. Hikayenin kovalamaca bazlı olması ve araba sürüş mekaniklerinin iyi olmasına, bir de bu kovalama sahnelerini eğlenceli kılan özellikler eklenince, oyun ekibinin gerçekten mükemmel bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bana "Faster, Baby! DLC paketi alınmalı mı?" diye soruyorsanız, "Oyunun Season Pass'ını direk alın!" derim; çünkü Mafia, indirilebilir içerikler konusunda oldukça başarılı bir yapım. Sonradan gelen güncellemeler ile eleştirilerin büyük bir kısmını donunda sallamayı da başaran yapım; bir de üstüne "Faster, Baby!" güncellemesini başarılı ve zengin içeriklerle getirdi. Açıkçası, bu bana güven veriyor. 2 saatlik bu deneyimi tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Oyunun bir sonraki DLC paketi "Stones Unturned" incelemesi ile karşınızda olacağız; takipte kalın.

"Faster, Baby!"nin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz!

Oyunun İkinci DLC Hikayesi "Stones Unturned" İncelemesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

İncelemenin sonuna geldik, umarım beğenmişsinizdir. Siz ne düşünüyorsunuz? Paket başarılı olmuş mu? Yoksa çuvallamış mı? Yorumlarınızı bekliyorum. Başka incelemelerde görüşmek üzere.